Babi, po shkon ne stadium se ka ndeshje futbolli, sot..?

Pse nuk me merr edhe mua sot per te pare Vllaznine..!?

Urraaaa, sa bukur, do te vij edhe une te bej tifo me ty..!

Mami, te lutem me ndihmo te vishem se do te shkoj edhe une ne stadium..!

Uaaa çfare surprize, edhe une me shall kuq e blu si babi..!

Mirupafshim, te premtoj se do te kthehemi me fitore..!

Babi, sa shume njerez rruges..! Te gjithe po shkojne ne stadium..?

Sa bukur, te gjithe mbajne nga diçka kuq e blu me vehte..!

Sa rradhe e gjate per te hyre ne stadium..!

Oh, me ne fund erdhi edhe rradha jone…

Sa i madh qenka stadiumi, sa e madhe qenka fusha, sa te larta portat, sa shume njerez neper tribuna..!

Duket sikur i gjithe qyteti te jete brenda ne stadium..!

Po dalin lojtaret, po dalin lojtaret ne fushe…

Vllazni, Vllazni, Vllazni, Vllazni, Vllazni…

Do te fitojme sot babi, do te fitojme…e ndjej fitoren…

Nuk ka problem qe nuk shenuam ne pjesen e pare, do te shenojme ne te dyten..!

Mos u merzit babi, do te beje gol Vllaznia patjeter, te premtoj..!

Edhe sa minuta kane mbetur? Sa minuta shtese ka dhene arbitri?

Nuk mbaron ndeshja pa shenuar golin e fitores, sjell fat une…

Ec, ec perpara, hyr ne zone, gjuaj fort..!

Gooooooool…gooooool…goooooooool….

Te thashe babi se do te fitojme, e mbajta premtimin… Une sjell me te vertete fat.

Vlazni, Vllazni, Vllazni, Vllazni, Vllazni….

Sa bukur, te gjithe kendojne dhe duartrokasin lojtaret per fitoren..!

Jeni te mrekullueshem, faleminderit per fitoren, ju dua fort, jeni me te miret…

Faleminderit babi qe me solle ne stadium. Jam shume i lumtur. Te dua fort.

Nuk me behet te dal nga stadiumi. Do te deshiroja te flija ketu ne stadium nga gezimi…

Sa gjalleri rruges, te gjithe duke kenduar, baret plot duke festuar, makinat duke i rene borive..! Jam i lumtur pa mase edhe une…

Babi, futbolli eshte sporti qe me pelqen me shume ne bote. Vllaznia eshte zemra ime…

Te lutem babi, me blej nje top futbolli. Dua te stervitem edhe une e te behem futbollist..!

Ja ku eshte dyqani i artikujve sportive, te lutem babi, me blej nje top futbolli kuq e blu..!

Urraaaa, te du fort, je babi me i miri ne bote..!Faleminderit qe pranove te me dhurosh nje top futbolli…

Deshiroj ate aty, me ngjyrat kuq e blu dhe stemen e Vllaznise persiper..!

Sa i ri, sa i bukur..! Nuk qenka i rende, as shume i madh… Tamam per moshen time…

Hajde te kthehemi sa me shpejt ne shtepi, sepse dua ta provoj menjehere ne oborr..!

Mund ta perkedhel..? Mund ta puth..? Eshte shume i bukur topi kuq e blu…eshte fantastik…eshte shoku im me i mire..!

Jam me shume fat, po kthehem me fitore dhe me shokun tim te ri rrumbullak ne shtepi..! Nuk ka me bukur…

Te dua fort babi. Je babi me i mire ne bote…

Tani qe mberritem, mund te luaj pak ne oborr me topin e ri?

Nuk vonoj, vetem pak minuta sa pervta provuar…

Shiko si e udheheq topin edhe une si lojtaret sot ne fushe, shiko si e godas edhe une sikur te dua te shenoj gol, shiko si festoj qe shenova gol perpara tifozeve te zjarrte..!

Dua te behem futbollist i vertete edhe une..!

Dua te vesh fanellen e Vllaznise nje dite dhe te bej golin e fitores edhe une..!

Forca Vllaznia gjithe jeten..!