Edon Zhegrova është një nga talented shqiptare që luajnë në Evropë. Sulmuesi I krahur aktivizohet me Basel ndërsa mban veshur fanellën e përfaqësueses së Kosovës.

Për ish-lojtarin e Gent janë në garë tre ekipe franceze. Nantes, Marseille dhe Lille në Ligue I kërkojnë lojtarin, ndërsa më herët ka pasur edhe interesim nga Wolverhampton në Premier League.

Gjatë këtij sezoni me Basel, 21 vjeçari ka zhvilluar 14 paraqitje duke shënuar edhe dy gola. Në fund të këtij sezoni, djaloshit të talentuar

I përfundon huazimi dhe do të kthehet te Genk në Belgjikë, ndërsa ende zvivceranët nuk kanë vendosur për të blerë kartonin e lojtarit. Zhegrova prej kohësh e ka shprehur dëshirën për futbollin elitar, ndërsa ëndrra e tij është Barcelona./newsport/