Portugalia mposhti Turqinë me rezultatin e pastër 3-0 në Dortmund dhe siguron kështu kualifikimin në fazën tjetër si kryesues i Grupit F.

Asnjë problem për luzitanët që nuk u vunë në vështirësi thuajse asnjëherë.

Pjesa e parë likuidoi llogaritë me golin e Bernardo Silvas dhe autogolin qesharak të Akaydin. Në të dytën ishte Bruno Fernandes që shënoi të tretin falë asistit të Ronaldos.

E rradhës për Portugalisë është ndaj Gjeorgjisë që vlen thjeshtë për statistika për ta, ndërsa Turqia përballet me Çekinë ku barazimi i kalon më tej.