Kategoria Superiore do të rifillojë zyrtarisht më datë 3 qershor. Pas 3 muajsh ndalesë është dhënë miratimi nga ana e Qeverisë shqiptare që futbolli të fillojë sërish, por pa praninë e tifozëve.

Duke parë këtë situatë që tifozët nuk do të lejohen në stadium, RTSH-ja I ka dërguar një letër zyrtare, presidentit Duka dhe Federatës shqiptare që t’I lejojë të transmetojnë një apo më shumë ndeshje falas për të gjithë tifozët, duke qenë se sfidat transmetohen vetëm në Supersport.

RTSH-ja kërkesë zyrtare FSHF-së

Deri para dy sezonesh ne fakt pati nje bashkepunim ne mes dy televizioneve dhe kishte nje gershetim te ndeshjeve te javes, por tashme kjo gje nuk ndodh dhe per kete arsye, RTSH ka kerkuar serish transmetimin e te pakten nje ndeshje ne jave.

Megjithate ende nuk dihet si do te ndodhe, nese nje kerkese e tille do te pranohet apo jo. Ja letra e RTSH-së dërguar Federatës: