Nga Gjergj KOLA

Futbollisti shkodran Rikardo Sheji po ben paraqitje shume te mira me ekipin U16 te Torinos. Diten e djeshme ky ekip ka luajtur “derbin” e ketij qyteti me Juventusit dhe ka qene nje sfide shume interesante qe ka dhuruar edhe shume emocione qe ne fund eshte mbyllur ne barazim 2-2.

Sheji qe eshte nje futbollist i datelindjes 2008, e ka nisur si titullar kete takim duke spikatur ne rolin e sulmuesit anesor si nje shqetesim i vazhdueshem per mbrojtjen bardhezi.

Ai ka qendruar ne fushe per 62 minuta dhe ka shkelqyer. Jo me kot, eshte vleresuar me noten 7.5, me te larten tek ekipi i Torinos. Nderkohe mediat italiane duke i bere nje pershkrim ketij lojtari, kane shkruar: “Dy asiste dhe performance e paharrueshme per numrin 7 te Torinos.

Gjate gjithe ndeshjes shkaktoi panik ne mbrojtjen bardhezi, duke krijuar aksione nga hiçi me driblimet e tij. I mungoi vetem goli ne kete ndeshje”.

Rikardo Sheji ka lindur ne Itali me 5 mars te vitit 2008, por prinderit e tij i ka nga Shkodra. Ka luajtur per 6 vite me rradhe tek Akademia e Perugias, ndersa nga vera e vitit 2022 eshte bashkuar me Torinon, me te cilen ka firmosur per 4 vite.

Dhe besimin e drejtuesve te kesaj Akademie ai po ia shperblen me paraqitjet e tij te shkelqyera, ashtu si ne rastin e ndeshjes se djeshme ndaj Juventusit. Kujtojme qe Rikardo Sheji eshte edhe pjese e kombetares U15 te Shqiperise.