Shkupi luan në turin e tretë të Europa League kundër Shamrock Rovers.

Në rast fitimi, atëherë do luajnë turin e fundit kualifikues në këtë kompeticion kundër humbëses së ndeshjes Qarabag – Ferencvaros.

Shkupi vjen pas eleminimit nga Dinamo Zagreb në turin e dytë të Champions League. Kujtojmë se kampionët e Maqedonisë së Veriut dhe nëse mposhten në Europa League, luajnë në finalen e “play-off” të Conference League.

Kujtojmë se kualifikueset e turit të tretë të Europa League luhen më 4 gusht ndeshjet e para, 9 apo 11 sfidat e kthimit. Në anën tjetër “play-off” i zhvillon ndeshjet më 18 dhe 25 gusht. Shorti për grupet e Europa League hidhet më 26 gusht.