Pas një fitoreje të vështirë me rezultat 2-1 kundër Wolves në xhiron e 14-të të ndeshjeve, Arsenal mbetet në krye të tabelës së Ligës Premier.

Ndeshja e së shtunës dëshmoi përsëri se “Topçinjtë” janë të vendosur të bëhen pretendues seriozë për titullin kampion këtë sezon.

Shpresat e Arsenalit për titullin u përforcuan më tej nga rezultati i Manchester City, i cili luajti një barazim dramatik 3-3 kundër Tottenham në mbrëmjen e të dielës.

Ndërsa ndeshja e Citizens ndaj Tottenham kishte potencialin të ndryshonte këndvështrimet për garën e titullit, në fund Arsenal mbeti i patundur në pozicionin e kryesuar.

Megjithatë, sipas modelit statistikor të Opta-s, skuadra e Pep Guardiola ka ende një shans prej 67 për qind për të fituar titullin, ndërsa skuadra e Artetës renditet e treta me një shans prej 15.5 për qind. Këto llogaritje statistikore jepen duke marrë parasysh performancën e skuadrave deri më tani dhe parashikimet për ndeshjet e mbetura.

Kjo tregon se, pavarësisht sukseseve të fundit, rruga për titullin mbetet akoma e gjatë dhe sfiduese për Arsenalin, duke i lënë hapësirë për përmirësim dhe ngritje të mëtejshme të shansave të tyre, nëse ata mund të vazhdojnë me rezultate të mira.

Asnjë ekip nuk mund të konsiderohet si fitues i garantuar ende, dhe çdo pikë e fituar do të jetë jetike në zhvillimet e ardhshme të garës. /Telegrafi/