Suksesi i rradhes qe karateistja shqiptare Mikela Skandaj arriti ne Kampionatin Europian qe u zhvillua ne France, kur i dhuroi Italise, kombetares qe ajo perfaqeson, plot 3 medalje, nuk ka arritur pa marre vemendjen e duhur edhe ne mediat e vendit fqinj.

Ne fakt te paret qe e falenderuan Mikelen per keto arritje, kane qene trajneret e saj te cilet i qendruan afer saj gjate garave qe zhvilloi talentja lezhjane. Ato kane mbetur te mahnitur nga paraqitja e kesaj sportisteje duke e ditur qe ajo vinte nga nje demtim dhe nuk e prisnin kurrsesi qe te fitonte tre medalje ne kete eveniment kaq te rendesishem siç eshte kampionati Europian.

Trajneret u shprehen te lumtur qe Mikela Skandaj konkurron per kombetaren italiane te karatese. Madje kryetari i Komunes ku jeton familja e saj i ka shprehur komplimentat e perzemerta ne emer te te gjithe stafit drejtues te Komunes.

Por nuk kane vonuar as mediat Italiane per ta falenderuar kampionen e saj, madje gazeta veroneze “Arena” ka shkuar pertej komplimentave duke e quajtur Mikelen “talente veroneze”, edhe pse prinderit e saj jane shqipetare.

Po Mikela edhe pse ndjehet komode me kombetaren italiane e ka shprehur hapur se endrra e saj eshte te perfaqesonte Shqiperine, gje qe deri tani nuk ka mundur ta beje dot realitet, pikerisht prej neglizhences te Federates shqiptare.
Gjergj KOLA