Serhou Guirassy është ‘gati’ të largohet nga klubi i tij VfB Stuttgart në afatin kalimtar të janarit dhe Milani, Manchester Unitedi dhe Tottenham Hotspur janë të interesuar.

Sulmuesi 27-vjeçar është lojtari i dytë më produktiv i Bundesligës këtë sezon me 17 gola në 14 paraqitje, pas anglezit Harry Kane.

Kontrata e tij me VfB Stuttgart skadon në qershor 2026, por një klauzolë prej 17 milionë euro në kontratën e tij e bën atë një nga sulmuesit më të kërkuar në afatin kalimtar të dimrit.

Sipas La Gazzetta dello Sport, Guirassy është gati të largohet nga Stuttgarti muajin e ardhshëm për t’iu bashkuar klubit që i ofron atij projektin dhe pagën më të mirë dhe Milani është në bisedë së bashku me Spurs dhe United.

Nënshkrimi me Guirassy në janar do të sillte përfitime financiare për Milanin, duke pasur parasysh se Dekreti i Rritjes nuk pritet të anulohet në janar, kështu që kuqezinjtë mund të kursejnë 50 për qind në pagën bruto të lojtarit.

Në të njëjtën kohë, Luka Jovic po fillon të përshtatet me jetën në San Siro, kështu që kuqezinjtë mund të presin deri në verë për të marrë një qendërsulmues të ri.

Me siguri, Olivier Giroud me përvojë, i cili do të mbushë 38 vjeç vitin e ardhshëm, nuk do të jetë sulmuesi i tyre titullar në sezonin 2024/25 pasi kuqezinjtë do të nënshkruajnë me një sulmues të ri muajin e ardhshëm ose gjatë verës.

Raportohet se Guirassy do të zgjedhë klubin e tij të ardhshëm të mundshëm përpara fillimit të AFCON, i cili do ta shohë skuadrën e tij Guinea të përfshirë në një grup me Kamerunin, Senegalin dhe Gambinë. /Telegrafi/