Biznesmeni Thomas Zilliacus këmbëngul se është ‘marrëzi’ të mendohet se familja Zhang nuk dëshiron të shesë Interin, por sipas tij tani kinezët kanë tre oferta në tavolinë.

Biznesmeni finlandez ishte një nga të parët që bëri një ofertë për blerjen e Manchester United vitin e kaluar, përpara se të tërhiqej, i ndjekur nga Sheikh Jassim bin Hamad Al Thani javën e kaluar.

Duke folur për faqen finlandeze Helsingin Sanomat, Zilliacus thotë se lajmi që familja Zhang dhe Suning refuzuan një ofertë prej 1.3 miliardë euro nga një fond i Lindjes së Mesme ishte lajm i rremë.

“Është marrëzi që thotë se Zhang nuk dëshiron të shesë dhe lajmi për një ofertë nuk është i vërtetë. Me sa di unë, kjo nuk është bërë kurrë. Gjithçka u shpik”, deklaroi ai.Zilliacus pretendon se kanë ardhur tre oferta dhe çmimi përfundimtar i blerjes do të jetë rreth 1 miliard euro.

“Pronari dëshiron t’ia shesë klubin dikujt që është serioz për ndërtimin dhe zhvillimin e tij”, nënvizoi ai.

Ai gjithashtu i ka kërkuar publikisht Sheik Jassim që të bashkojë forcat me të për të blerë Interin, veçanërisht tani pasi miliarderi është tërhequr nga blerja e Manchester United.

“Diskutimet mbahen me dyer të mbyllura dhe rezultatet e mundshme do të raportohen në kohën e duhur. Kombinimi i shërbimeve të kompanive të mia dhe kapitalit të Al-Thani do të krijonte një ekuacion shumë të lezetshëm”, deklaroi finlandezi.

Steven Zhang është presidenti i Interit, të cilit i është dhënë puna nga babai i tij Zhang Jindong, i cili është në krye të kompanisë Suning.

“Steven ka qenë në Milano që nga viti 2016. Ai më tha se kishte qenë në Amerikë kur babai i tij e thirri në ditëlindjen e tij të 26- të dhe i tha se do të merrte ekipin e futbollit Inter si dhuratë për ditëlindje, kështu që do të duhej të transferohej në Milani menjëherë”.

“Para kësaj, ai kurrë nuk kishte qenë as në një ndeshje futbolli,” siguroi Zilliacus. /Telegrafi/