Caktohen gjysmëfinalet, Vllaznia- Superior Klima sfida e basketbollistëve të rinj

Janë përcaktuar çiftet gjysmëfinaliste të kampionatit kombëtar të basketbollit për të rinj. Drejtuesit e Federatës kanë hedhur shortin e këtij turi dhe goglat kanë vënë përballë njëra- tjetrën Tiranën dhe Kamza Basket në çiftin e parë gjysmëfinalist. Ndërkohë, çifti i dytë...

Sezoni që lamë pas dhe datat e reja! Federata Shqiptare e Basketbollit merr vendimet

Pandemia ka ndryshaur jo vetëm planet e futbollit, por edhe të basketbollit. Kryesia e Federatës Shqiptare të basketbollit ka zhvilluar një mbledhje, e tema t e diskutuar kaën qënë të shumta, që nga sezon që u mbyll parakohe...

Parketi i “Qazim Dervishit” rishfaq sërish probleme

Pas atyre të shfaqura ditë më parë, pallati I sportit “Qazim Dervishi” ka nisur të ketë sërish probleme me parketin e tij. Paraditen e djeshme është konstatuar fillimi I një çarje tjetër të tij, këtë herë në anën e kundërt me herën e parë. Përpos kësaj, edhe në vende të tjera duket se ka probleme serioze, madje në disa pjesë të parketit, duket qartë se topi nuk përplaset ashtu siç duhet duke krijuar probleme për sportistët dhe me shumë mundësi, kjo gjë nuk do lejohet nga delegatët e Ligës Ballkanike për zhvillimin normal të ndeshjes së ardhshme me ekipin rumun të Krajovës.

Vllaznia e femrave probleme me orarin e stërvitjes

Ekipi i basketbollit të femrave të Vllaznisë nuk është duke bërë një paraqitje të mirë në kampionat e kjo natyrisht që ka disa arsye. Ajo më kryesorja është mungesa e përgatitjes fizike por edhe e lidhjes së lojës të basketbollisteve të tij. Duket diçka e pakuptimtë për një ekip që ka katër javë që e ka nisur kampionatin por kur bisedon me pjestarët e tij, mëson më shumë. Në stërvitjen e pasdites të djeshme të këtij ekipi të pranishmekanë qenë vetëm pesë vajza, ndër të cilat vetëm dy janë titullare të formacionit bazë. Arsyen e kësaj mungese e shpjegon trajneri Rajmond Rasha në prononcimin e tij kur ka thënë:

Klubi Tirana- Vllaznia, gjysmëfinalja e dytë nesër në kryeqytet

Pas ndeshjes së parë të luajtur në Shkodër të premten dhe që u fitua nga vendasit, nesër (e marte) do të luhet ndeshja e dytë e turit gjysmëfinal të play off-it për kampionatin kombëtar të basketbollit për të rritur në mes Klubit Tirana dhe Vllaznisë. Kjo e fundit duket më e qetë në këtë mes pasi e ka fituar ndeshjen e parë megjithatë do të kërkojë që gjithçka ta zgjidhë që sot për të mos e lënë fatin e kualifikimit për në finale për ndeshjen e tretë ditën e premte. Trajneri Bledar Gjeçaj pikërisht këtë do të kërkojë nga skuadra e tij.

Nuk ndalet VLLAZNIA, tashmë një sponsor gjigant për fanelën shkodrane

Jo vetëm në futboll, por edhe në basketboll Alban Xhaferi po investon shumë për të ngjitur në nivelet europiane sportin e koshit shkodran. Së fundmi bëhet me dije që është arritur marrëveshja që “Raiffeissen Bank” të jetë sponsori zyrtar i...

Tension në “Qazim Dervishi”. Ja pse arbitrat larguan nga fusha 4 lojtarë të Vllaznisë

Vllaznia e basketbollit të meshkujve ka arritur një fitore të rëndësishme pasditen e sotme ndaj Partizanit në ndeshjen e rradhës për kampionat, por duhet thënë se fitorja nuk ka qenë aspak e lehtë. Ndonëse ekipi shkodran e ka udhëhequr takimin...

Vllaznia për meshkuj mund edhe UAT-në. 9 ndeshje- 9 fitore

Vllaznia në basketboll për meshkuj vazhdon të jetë e pandalshme në kampionat. Pasditen e së premtes ajo ka luajtur në Tiranë ndaj ekipit të Universitetit Amerikan të Tiranës dhe e ka mundur me rezultatin 74 me 50. Në këtë mënyrë, ky ekip ka vazhduar serinë e fitoreve duke qenë kësisoj sërish në vendin e parë në renditje. Ndeshja në fakt ka nisur e barabartë teksa perioda e parë është fituar nga ekipi I studentëve me rezultatin 21 me 20 por vetëm kaq. Në të dytën është Vllaznia që fiton 20 me 16 dhe kësisoj dy skuadrat kanë shkuar në pushimin e ndeshjes me një epërsi prej tre pikësh të shkodranëve.

Basketbollistët e rinj të Vllaznisë duan edhe ato titullin kampion

Pas basketbollit të të rrituve që na dhuroi shumë emocione në momentin e shpalljes kampion pak ditë më parë, edhe ekipi I të rinjve të Vllaznisë është shumë pranë shpalljes kampion. Këtë fundjavë do të zhvillohet në Shkodër plej- ofi i kampionatit ku do të marrin pjesë 4 ekipet më të mira të vendit. Sipas shortit të paracaktuar, ndeshja e parë gjysmëfinale do të jetë ajo në mes ekipeve të Teutës dhe Partizanit që do të zhvillohet të shtunën në orën 15.00 ndërsa në orën 17.00 do të ndeshet Vllaznia me Superior Klima. Fituesit e këtyre dy ndeshjeve, më pas do të takohen në finale e cila do të zhvillohet të dielën në orën 18.00 në palatin e sportit “Qazim Dervishi”. Duke folur për gazetën www.shkodrasport.com, trajneri I këtij ekipi Roland Koka ka premtuar trofeun e pestë kampion në 10 vitet që e drejton atë.

Vllaznia mund Skënderbeun e Korçës me rezultatin 91-62

Ekipi I basketbollit të meshkujve të Vllaznisë ka arritur një tjetër fitore në kampionat. Paraditen e sotme, ai ka mundur Skënderbeun e Korçës me rezultatin 91-62. Ka qenë një takim I dominuar totalisht nga basketbollistët shkodranë të cilët kanë...

FUTBOLLI I FEMRAVE

Braktisi Slloveninë për t’iu bashkuar Shqipërisë, Zajmi është jehona që duhet...

Nëse bëhet fjalë për Kombëtaren, gjithmonë duhet vendosur me zemër dhe asnjëherë me lapsin në dorë. Llogaritë bëhen gjithmonë në ekipet që përfaqësohen, për...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR