Dossier/ Kampionët e parë të boksit shqiptar të rilindur

Pas ndërprerjes së boksit me urdhër të shtetit në vitet '60, ai rifilloi sërish në Shqipëri pas vitit 1990. Kampionati i parë kombëtar (i 17-ti në total) do të zhvillohej në datat 15-17 tetor në qytetin e Shkodrës, nën...

Dossier: 1937- Vllaznisë i anullohet një fitore. Protesta në Shkodër, por ajo humbet titullin

Nga Gjergj KOLA Në historinë 90 vjeçare të Vllaznisë janë vetëm 9 kampionate të fituara nga ana e saj. Për ndokënd, kjo shifër është e mjaftueshme ngaqë përballja e saj me “ujqërit” e kryeqytetit, Tiranën, Partizanin e Dinamon, nuk ka...

DOSIER / Miqësorja e rrallë e Vllaznisë me Algjerinë në Shkodër

Në dhjetor të vitit 1960, Kina dhe Shqipëria e panë veten jo vetëm të rreshtuara ideologjikisht kundër të revizionistëvë, por edhe të pozicionuar strategjikisht. Aleanca u shoqërua edhe me shkëmbime ekonomike dhe kulturore, ku Shqipëria përfitoi nga zemërgjerësia kineze, në...

Foto-Lajm: Dy figura të shquara të historisë së Vllaznisë

Vllaznia 99 vjeçare gjatë historisë së saj ka nxjerrë nga gjiri i saj shumë emra të shquara. Futbollistësh, trajnerësh por edhe presidentësh. Sot u ndalem tek nje foto qe na ra rastesisht ne dore duke shfletuar arkivin e "Shkodra SPORT". Ne kete...

37 vjet më parë ka ndodhur tragjedia më e madhe e futbollit shkodran

Në mbi 100 vite që luhet futboll në Shkodër dhe thuajse një shekull që është krijuar klubi Vllaznia, kanë ndodhur shumë fatkeqësi. Në aspektin sportiv dhe jo vetëm. Dy herë ekipi ka rënë nga kategoria, ka patur edhe raste humbjesh...

Vllaznia, dënimi që erdhi për Kosovën- Viti 1971

Dënimi të gjithë ekipeve të klubit Vllaznia për shkak të “sjelljes jo të mirë” të volejbollistëve të saj në Kosovë, është ende edhe sot pas 40 vitesh, një mister i madh.

Pamje ekskluzive: Si festonin shkodranët titullin kampion 17 vjet më parë! (VIDEO)

Padyshim që kur sheh këto pamje të krijon vetëvetiu emocion. Besoj jo vetëm për shkodranët dhe tifozët e Vllaznisë por edhe për shumëkënd tjetër. Ka qenë festa e titullit kampion të kuqebluve, në verën e vitit 2001. Ka qenë titulli i fundit i fituar nga ato. Që atëherë nuk ka patur më festë të tillë. Dhe njerëzit e këtij qyteti në fakt meritojnë më shumë festa të tilla. Sepse mënyra si festojnë ato është e veçantë.

Rrëfehet basketbollisti shqiptar: Përfundova në burgun e Spaçit, dashurova vajzën e ambasadorit italian

Rezidencat e ambasadave të huaja në Shqipëri në kohën e regjimit dikatorial ishin “molla e ndaluar”. Por këtë s’mund ta besonte dot Ernest Tushe, djaloshi 17-vjeçar që dashuronte vajzën e ambasadorit italian në Shqipëri, Giuseppe Sferlazzo, i cili shërbeu...
video

Video e rrallë! Shijoni golat e shënuesit më të mirë të futbollit shqiptar

Sot kampionati shqiptar i futbollit po vuan për një sulmues tipik. Dhe kjo padyshim që ndikon në cilësinë e ndeshjeve sepse kur nuk ka gol, nuk ka as bukuri. Vetëm pak vite më parë në fakt ishte ndryshe. Vioresin...

Sportistët shkodranë që kanë luajtur dhe kënduar muzikë

Nga Qamil Gjyrezi


Shkodra është djepi i artit, kulturës dhe sportit. Disa sportistë të shquar shkodranë kanë luajtur në një instrument muzikorë dhe kanë kënduar muzikë në jetën e tyre. Më vonë ato janë ushtruar dhe kanë zhvilluar aktivitet sportiv, në fusha të ndryshme, si futboll, basketboll, volejboll, atletikë, ping-pong. Muzika ndikon në planin mendorë dhe fizik tek njeriu.

FUTBOLLI I FEMRAVE

Vllaznia merr edhe dy futbolliste malazeze për “Champions League”

Ekipi I Vllaznisë në futboll për femra ka nisur fazën përgatitore përpara pjesmarrjes në ndeshjet e Ligës së Kampioneve që zhvillohen muajin e ardhshëm...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR