Dhuna në stadiume në kohën e Enverit, zbulohen raportet sekrete

Java e parë e kampionatit të 80-të të futbollit shqiptar qëlloi me një ngjarje të shëmtuar. Sfida hapëse e këtij sezoni, Skënderbeu-Partizani, u nxi nga dhuna që zuri mes tifozerive. Mungesa e policisë u përmend në media si arsyeja...

Histori/ 11-shja ideale e Vllaznisë

Ka patur shumë diskutime në atë periudhë, por në fund shumica kanë qenë të mendimit se kjo 11-she vërtetë ka qenë më e mira e historisë 90 vjeçare të Klubit të Futbollit Vllaznia. Anketimi i gazetës "Vllaznimi Sportiv" në...

Kompozitori i madh Prenk Jakova ka patur një lidhje të ngushtë me Vllazninë

Të gjithë besoj e njohin emrin e tij. Prenk Jakova ka qenë ndër kompozitorët më të mëdhenj shqiptarë. Një njeri me shumë vlera dhe që padyshim ka lënë një emër shumë të madh prapa. Por ky njeri ndonëse i...

Tre mrekulli shkodrane në traditat e shquara shqiptare

Duke pasur frymëzim për traditat e shkëlqyera të arsimit shqiptar por njëkohësisht edhe të futbollit shqiptar, në këtë nostalgji, i prekur nga vitet hyjnore dhe rinore, në lagjen time të lindjes, Kiras, do shpreh një të vërtetë historike për...

Publikohet për herë të parë fotoja e para 40 viteve: Vllaznia kampione e Shqipërisë

Vllaznia e sotme vërtetë po kalon momente të vështira megjithatë në historinë e saj ka patur edhe jo pak raste kur ka gëzuar. I tillë ka qenë edhe viti 1978, pra 40 vite më parë kur kuqeblutë festonin titullin...

Opinion/ 57 vjet më parë Vllazninë e zbriti një penallti e humbur nga Qamil...

Opinion nga Namik MEHMETI Pese vjet “qeverisje” e futbollit shkodran rezultoi nje deshtim i plote. Dhe kjo u be realitet kur ne vitin 2019 Vllaznia do te prezantohej me siglen "100 vjet Vllazni". Dhe ne nje kohe kur kryetarja e...

17 vite më parë, kur Vllaznia shpallej kampione e Shqipërisë (video-nostalgji)

Gazetari i njohur shkodran, Gaspër Marku, ka gjetur një mënyrë unike për të zbutur sadopak dëshpërimin e madh në kryeqendrën e veriut, pas rënies së Vllaznisë në Kategorinë e Parë. Duke “rrëmuar” nëpër arkivat e tij, Marku ka publikuar...

DOSSIER/ KF Shkodra një ‘pasuri’ e futbollit shqiptar, klubi që nxorri Hysajn, Gurin dhe...

Në Shkodër krenohen me ekipin e Vllaznisë pavarësisht se kuqeblutë janë pranë rënies këtë sezon. Futbollistët e panumërt që ka nxjerrë e bën Vllazninë një pasuri në Shkodër. Por një kontribut po kaq të madh në futbollin shkodran, por edhe...

Histori/ 8 dhjetor 2001 kur Teuta prishte festën e Vllaznisë për inagurimin e ...

Prej vitesh është thënë e shkruar se Teuta është kthyer në "macen e zezë" për Vllazninë. Mbase brezi i ri i tifozëve shkodranë nuk e di historinë e kësaj tradite rezultatesh negative me skuadrën durrsake. Historia negative ka nisur më...

Dossier/ Kur Silvio Berluskoni uronte Vllazninë për titullin kampion

Silvio Berluskoni është një figurë e njohur jo vetëm e politikës italiane të këtyre viteve të fundit, por më së shumti, si figurë sportive. Drejtimi për shumë vite i klubit të njohur "Milan" e ka bërë mjaft të njohur në...

FUTBOLLI I FEMRAVE

E VEÇANTË/ Vllaznia e femrave me ‘një formacion’ në kombëtare

Qe prej se merkures ne Barbullush eshte grumbulluar kombetarja e femrave ne zborin e rradhes, ne pergatitje per ndeshjet e rradhes eliminatore. Trajneri Armir Grima...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR