INTERVISTA/ “SABAH BIZI …Dhe brezi i tij”, del në qarkullim një libër i ri...

Problematika e botimeve sportive përmes një interviste me autorin e këtij libri. -Më duhet të të falënderoj Besnik, në radhë të parë për historinë e Sabah Bizit e shokëve të tij apo brezit të tij, siç dhe ke titulluar, por...

Opinion nga Namik Mehmeti/ Si u shkatërrua muzeu i Vllaznisë?

Afro 34 vite me pare, ne mos gaboj ne vitin 1985, Shkodra inaguroi te parin muze sportiv, pra gjithçka e lidhur me klubin Vllaznia, qe këte vit pergatitet te festojë 100 vjetorin e themelimit te tij. Ngritja e ketij...

Bejzade i përgjigjet Hitajt: Mos u merr me Vllazninë, trego sa kampionate keni vjedh...

Ditën e sotme në media është botuar një intervistë e ish-trajnerit të Luftëtarit të Gjirokastrës dhe njëkohësisht ish- zyrtarit të FSHF-së Hito Hitaj. Ai ndër të tjera u ndal edhe tek kampionati i sezonit 1977-78 në të cilin u...

Historia e rallë e Bledar Gjeçajt dhe aktivizimi i tij me Bashkimin e Prizrenit

Në fillim të shekullit të ri palestrat e basketbollit ishin vendi ku qytetarët e Kosovës gjenin kënaqësinë e madhe, sidomos pas daljes nga një luftë më përmasa shkatërritmare. Ishte një kohë e artë për klubet, basketbollistët si dhe në përgjithësi...

Dossier/ Kampionët e parë të boksit shqiptar të rilindur

Pas ndërprerjes së boksit me urdhër të shtetit në vitet '60, ai rifilloi sërish në Shqipëri pas vitit 1990. Kampionati i parë kombëtar (i 17-ti në total) do të zhvillohej në datat 15-17 tetor në qytetin e Shkodrës, nën...

Foto-arkiv/ Viti 1984- Kur në Shkodër inagurohej muzeu sportiv

Ka kohë që flitet për ndërtimin sërish të një muzeu sportiv në Shkodër dhe me shumë mundësi ai do të bëhet shumë shpejt. Por kjo foto që po botojmë sot për herë të parë, foto e cila na është...

HISTORI/ Ish-presidenti i Vllaznisë Azem Hajdari: Në Shkodër jam ndier gjithmonë si “nipi...

Për dy vjet me rradhë ka qenë president i Klubit të Futbollit Vllaznia dhe gjatë asaj periudhe është munduar të japë më të mirën për kuqeblutë. Azem Hajdari ka qenë numri 1 i klubit në vitet 1996-98, madje edhe...

Humor shkodran/ Tifozët e Vllaznisë të veçantë: Dy shtylla janë baraz me një gol

Vllaznia e 101 viteve është shquar gjithmonë për futboll të bukur. Çdo kundërshtar që ka ardhur në Shkodër është kënaqë duke luajt sepse përballej me një kundërshtar që luante futboll sulmues dhe nga kjo kishin edhe mundësi t'i shënonim,...

HISTORI/ Kolera në Turqi, kur Partizani refuzonte të luante në Stamboll, por ‘leksionin’ turqve...

Viti 1970, në Turqi, zonën juglindore të saj, ka rënë epidemia e kolerës, e rrezikshme, përhapëse dhe të gjithë tentojnë t’i shmangen. Deri edhe ndeshjet ndërkombëtare rrezikojnë të mos organizohen. Shumë skuadra refuzojnë të shkojnë e ndeshen me klubet...

Grima kthehet pas në kohë: Na u prish autobusi, si u shpëtuam bandave në...

Izolimi duket se ka edhe të mirat e veta. Kujtimet e së shkuarës po dalin nëpah gjithnjë e më shumë në këtë kohë pandemie. Një histori tejet interesante na e rrëfen edhe Armir Grima, ish-portieri i Vllaznisë dhe aktualisht...

FUTBOLLI I FEMRAVE

Braktisi Slloveninë për t’iu bashkuar Shqipërisë, Zajmi është jehona që duhet...

Nëse bëhet fjalë për Kombëtaren, gjithmonë duhet vendosur me zemër dhe asnjëherë me lapsin në dorë. Llogaritë bëhen gjithmonë në ekipet që përfaqësohen, për...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR