Nga Besnik Dizdari/ ‘Sportisti i Durrësit’ dhe ‘Sportisti i Shkodrës’

Nga BESNIK DIZDARI Një herë i pata quajtur të gjithë me këtë emër: “Sportisti i Durrësit”. Doja të personifikoja historinë e tyre të bashkuar në një, sepse Durrësi është një prej pjesëve më të ndritura të historisë së sportit shqiptar....

Sondazhi/ Shkodranët preferojnë Paulin Ndojën si ‘portieri më i mirë’ në historinë e Vllaznisë

Shkodranët preferojnë si portierin më të mirë në historinë e Vllaznisë, legjendën e saj Paulin Ndoja. Shumëkush ndoshta niset nga ato çfarë ka dëgjuar për këtë portier, të tjerë e kanë parë vetë në fushën e lojës dhe ndonëse...

HISTORI/ Vllaznia e basketbollit të meshkujve fituese e Kupës së Republikës 1985

Publicisti dhe historiani i i njohur Giovanni Armillotta ka publikuar sot ne faqen e tij nje foto historike, ate te Vllaznise se basketbollit te meshkujve qe u shpall fituese e Kupes se Republikes ne vitin 1985. Armillotta eshte nje njohes...

Sokol Kushta: Nuk e di se si nuk dolëm kampionë para 23 vitesh

Shtyrja e kampionatit për shkak të koronavirusit në Shqipëri dhe mbarë botën e ka kthyer ish-futbollistin e Shqipërisë dhe Flamurtarit Sokol Kushta në vitin 1997, kur kuqezinjtë humbën titullin kampion për shkak të vazhdimit të Kategorisë së Parë (sot...

Rrëfimi special i Rragamit: Kur ikën Hoxha dhe Bërshemi më çuan në Dukagjin me...

Kur thua Vllaznia-Partizani, ndër mend të vijnë emra që kanë lënë gjurmë te të dyja ekipet dhe një mes tyre është pa dyshim edhe Ferid Rragami. Futbollist i shkëlqyer, me histori personale të jashtëzakonshme. Qëllimi i intervistës së “Panorama...

Starova: Ja zgjidhja për kampionatin, më 97 na rrethonin kallashnikovët, por gara vazhdoi

Futbolli nuk është hera e parë që ndalet në Shqipëri. Ka pasur disa herë forca madhore që kanë detyruar qeverinë dhe FSHF-në të ndërpresë aktivitetin. Nëse këtë herë kemi të bëjmë me një pandemi globale (koronavirusi), duhet të kthehemi...

Shqipëri-Poloni, 35 vite nga ‘rrufeja’ e Boniekut në Tiranë. Të pathënat e ndeshjes së...

35 vite kanë kaluar nga ai fundmaji i 1985-ës dhe ne po përpiqemi të sjellim disa detaje të pathëna më parë nga ndeshja e famshme Shqipëri-Poloni 0-1. Sapo ishte ndarë nga jeta diktatori Enver Hoxha, pastaj tragjedia e “Hejselit”...

HISTORI/ Titulli i 9-të i Vllaznisë, kampionët e fundit e mbyllën me dy pikë...

Vllaznia ka dalë 9 herë kampion i Shqipërisë dhe titulli i fundit është arritur në sezonin 2000-2001. Në atë edicion kampionati elitar i futbollit në Shqipëri zhvillohej me pjesëmarrjen e 14 skuadrave dhe me dy faza. Pas 26 ndeshjesh shkodranët...

FOTO-LAJM/ Sabah Bizi e Myftar Çela, dy të mëdhenj në profilet e tyre

Vllaznia e viteve '90 ka qene e bukur, e suksesshme dhe si rrjedhoje ka patur me shume vlere. Te cilen ia jepnin lojtaret qe luanin ne fushe, trajneret qe i drejtonin, por me se shumti nje njeri: Ish- presidenti...

HISTORI/ ‘Ne dhe Shqipëria, të vetmit në Europë pa stadium’

Një kuriozitet shumë interesant, të cilin na e ndan studiuesi dhe përkthyesi Armand Plaka, që përcjell një faqe të shtypit çek dhe atij sllovak të periudhës së para dhe gjatë Luftës së Dytë Botërore. Më shumë se fotot, më interesant...

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR