Publikohet për herë të parë fotoja e para 40 viteve: Vllaznia kampione e Shqipërisë

Vllaznia e sotme vërtetë po kalon momente të vështira megjithatë në historinë e saj ka patur edhe jo pak raste kur ka gëzuar. I tillë ka qenë edhe viti 1978, pra 40 vite më parë kur kuqeblutë festonin titullin...

Opinion/ 57 vjet më parë Vllazninë e zbriti një penallti e humbur nga Qamil...

Opinion nga Namik MEHMETI Pese vjet “qeverisje” e futbollit shkodran rezultoi nje deshtim i plote. Dhe kjo u be realitet kur ne vitin 2019 Vllaznia do te prezantohej me siglen "100 vjet Vllazni". Dhe ne nje kohe kur kryetarja e...

17 vite më parë, kur Vllaznia shpallej kampione e Shqipërisë (video-nostalgji)

Gazetari i njohur shkodran, Gaspër Marku, ka gjetur një mënyrë unike për të zbutur sadopak dëshpërimin e madh në kryeqendrën e veriut, pas rënies së Vllaznisë në Kategorinë e Parë. Duke “rrëmuar” nëpër arkivat e tij, Marku ka publikuar...

DOSSIER/ KF Shkodra një ‘pasuri’ e futbollit shqiptar, klubi që nxorri Hysajn, Gurin dhe...

Në Shkodër krenohen me ekipin e Vllaznisë pavarësisht se kuqeblutë janë pranë rënies këtë sezon. Futbollistët e panumërt që ka nxjerrë e bën Vllazninë një pasuri në Shkodër. Por një kontribut po kaq të madh në futbollin shkodran, por edhe...

Histori/ 8 dhjetor 2001 kur Teuta prishte festën e Vllaznisë për inagurimin e ...

Prej vitesh është thënë e shkruar se Teuta është kthyer në "macen e zezë" për Vllazninë. Mbase brezi i ri i tifozëve shkodranë nuk e di historinë e kësaj tradite rezultatesh negative me skuadrën durrsake. Historia negative ka nisur më...

Dossier/ Kur Silvio Berluskoni uronte Vllazninë për titullin kampion

Silvio Berluskoni është një figurë e njohur jo vetëm e politikës italiane të këtyre viteve të fundit, por më së shumti, si figurë sportive. Drejtimi për shumë vite i klubit të njohur "Milan" e ka bërë mjaft të njohur në...

Dossier: Viti 1947. Vllaznisë i mohohet titulli kampion

Nga Gjergj KOLA Kampionati i vitit 1937 ka qenë i pari rast kur shkodranët janë ndëshkuar haptazi në rrugën e tyre drejt titullit kampion. Mohimi i titullit të parë atë vit, do të pasohej nga të tjerë më pas. Në...

Dossier/ Kampionët e parë të boksit shqiptar të rilindur

Pas ndërprerjes së boksit me urdhër të shtetit në vitet '60, ai rifilloi sërish në Shqipëri pas vitit 1990. Kampionati i parë kombëtar (i 17-ti në total) do të zhvillohej në datat 15-17 tetor në qytetin e Shkodrës, nën...

Dossier: Viti 1937- Vllaznisë i anullohet një fitore. Protesta në Shkodër, por ajo humbet...

Nga Gjergj KOLA Në historinë 99 vjeçare të Vllaznisë janë vetëm 9 kampionate të fituara nga ana e saj. Për ndokënd, kjo shifër është e mjaftueshme ngaqë përballja e saj me “ujqërit” e kryeqytetit, Tiranën, Partizanin e Dinamon, nuk ka qenë...

HISTORI / Miqësorja e rrallë: Kur Vllaznia fitonte me kombëtaren e Algjerisë 3-0 në...

Në dhjetor të vitit 1960, Kina dhe Shqipëria e panë veten jo vetëm të rreshtuara ideologjikisht kundër të revizionistëvë, por edhe të pozicionuar strategjikisht. Aleanca u shoqërua edhe me shkëmbime ekonomike dhe kulturore, ku Shqipëria përfitoi nga zemërgjerësia kineze, në...

FUTBOLLI I FEMRAVE

Vllaznia nis përgatitjet për “Uefa Women Champions League”

Për Vllazninë e futbollit të femrave nuk ka kohë për të humbur. Prej një jave, kampionia e Shqipërisë në futboll për femra, ka nisur...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR