IN MEMORIAM/ Sporti shkodran humb një tjetër drejtues të nderuar të tij

Pak kohe me pare u nda nga jeta ish- drejtuesi i klubit Vllaznia Valter Kalaja, ndersa ditet e fundit sporti shkodran ka humbur nje tjeter kuader te tij, Angjelin Deden (Pjetri). Ai eshte ndare nga jeta ne moshen 82...

Sot 6 vjet pa profesor Ymer Striniqin…

Si pa u ndjerë, sot mbushen 6 vjet që nuk e kemi më mes nesh. Në fakt, vetëm fizikisht sepse është sërish i pranishëm. Me kujtimet e tij, statistikat, shkrimet dhe komentet e jashtëzakonshme. E kam fjalën për gazetarin...

Sot një ditë e veçantë për ish- futbollistin e Vllaznisë Isak Pashaj

Dita e sotme është e veçantë për ish- futbollistin e njohur të Vllaznisë së viteve '80, mbrojtësin e majtë të saj- Isak Pashajn. Ai feston 57 vjetorin e lindjes dhe kuptohet që ky është një moment që edhe "Shkodra...

INTERVISTA/ Zyhdi Çoba, një jetë me sportin…

ka gati 63 vjet pa shkeputje qe kontribuon per sportin, si pakkush tjeter dhe ndjehet ende ne forme per te bere me te miren per sportin shkodran dhe ate shqiptar. E kemi fjalen per mjekun sportin Zyhdi Çoba. Ai sot...

Nderim dhe mirënjohje për Ramadan Bigzën, kolegun tonë në përvjetorin e tij të lindjes

Familja Bigza me shume siguri qe sot do te jene duke e kujtuar pjestarin e saj, Ramadanin, babain dhe bashkeshortin qe u mungon prej 5 vitesh. Megjithate data 21 mars eshte kujtuar gjithmone sepse eshte datelindja e tij. Me kete...

Ditëlindja e munguar e Kudrete Kozmajt…

Nëse flasim për historinë e notit në Shkodër, parasysh të dalin shumë emra kampionësh dhe rekordmenësh të cilët me sukseset e tyre në arenën kombëtare dhe ndërkombëtare, kanë lënë gjurmë të pashlyeshme. Njëra nga to është padyshim ish- notarja dhe...

Muhamet Tuzi, trajneri i peshëngritësve kampionë

Sporti i peshengritjes ne Shkoder ka nxjerre emra te shquar ne vite, kampione e rekordmene te medhenj te cilet kane hyre tashme ne historine e ketij sporti per gjithe ate kontribut te dhene. Por ka edhe nga ata te...

Pal Toma, radiokronisti që la gjurmë me komentet e tij

Nese Shkodra eshte shquar per te gjithe sportet, per historine dhe sukseset e tyre, ky qytet eshte shquar edhe per gazetaret sportive. Prej tij kane dale historiane te shkelqyer, gazetare te mrekullueshem, statisticiene te rralle e komentatore fantastike. Ne vitet...

Niko Laro, një nga emrat e shquar të atletikës shkodrane

Atletika shkodrane në vite ka nxjerrë emra të mëdhenj të cilët kanë lartësuar emrin e Vllaznisë por edhe të kombëtares shqiptare. Nga rradhët e saj kanë dalë shumë kampionë e rekordmenë dhe njëri prej tyre është edhe Niko Laro. Po...

Sot dita për të kujtuar e nderuar Menduh Dedjen…

Vllaznia e viteve '70 është një nga më të bukurat dhe më të suksesshmet e futbollit shkodran dhe atij shqiptar. Pjesë e saj kanë qenë shumë emra të shquar të cilët kanë lënë pas një emër shumë të mirë...

FUTBOLLI I FEMRAVE

Shqipëria me 7 lojtare të Vllaznisë në formacion, barazon në miqësoren...

Kombëtarja shqiptare e femrave ka zhvilluar ditën e sotme një ndeshje miqësore ndaj Bosnjes të luajtur në qytetin e Zenicës. Kombëtarja e femrave e drejtuar...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR