Sulmuesi Hamdi Salihi “gjen parajsën” në Kinën e largët

Hamdi Salihi po përjeton një moment të shkëlqyer me skuadrën e tij të re, atë kineze Jiangsu Santu. Me një vit të vështirë prapa në SHBA dhe i mbërritur në një realitet të ri, u duk se simbolikisht Hamdi Salihit i duhej të ngjiste murin kinez për të rikthyer karrierën e tij në binarët e duhur. Dy muaj më pas, muri kinez jo vetëm që është ngjitur, por ngjan që shkodrani po qëndron në majën më të lartë të tij. Ai ka shënuar në të tri kompeticionet me klubin duke pasur një impakt të menjëhershëm në futbollin kinez. Mediat i kanë thurur elozhe.

Fiorentina në ndjekje të 19 vjeçarit shkodran Elseid Hysaj

Paraqitjet e mira me Empolin në Serinë B por mbi të gjitha edhe thirrjet e fundit dhe aktivizimi në Kombëtaren shqiptare, ia kanë rritur së tepërmi vlerat mbrojtësit 19 vjeçar shkodran Elseid Hysaj. Më parë në radhë ishin Kievo, Xhenoa, Katania; tani është edhe Fiorentina. Paraqitjet e mbrojtësit të Empolit në Serinë B dhe të përfaqësueses së Shqipërisë, 19 vjeçarit Elseid Hysaj nuk kanë ngelur pa u vënë re në futbollin italian. Siti pranë klubit të Empolit, pianetaempoli.it shkruante dje se futbollisti shqiptar ka përfunduar në listën e dëshirave të trajnerit Montela, për sezonin e ardhshëm.

Vajushi luan 90 minuta dhe kontribuon në fitoren ndaj Levskit

Futbollisti shkodran Armando Vajushi ka qenë per 90 minuta titullar në fushën e lojës në ndeshjen e sotme të skuadrës së tij Liteks ndaj Levskit të Sofjes. Kjo ndeshje ka qenë e vlefshme për çerekfinalet e Kupës së Bullgarisë. Ai ka dhënë një kontribut të madh në fitoren 2-1 të Liteks madje me plot gojën mund të thuhet se ka qenë lojtari më i mirë në fushë. Ndeshja ka nisur më mirë për Levskin që ka shënuar në minutën e 40-të me anë të Mulder dhe pjesa e parë mbyllet 1-0 në favor të miqve. Në pjesën e dytë në skenë del Vajushi.

Mediat bullgare: Vajushi mund të shkojë në Zvicër tek St Gallen

Armando Vajushi mund të kalojë tek skuadra zviceriane e St Gallen. Lajmi bëhet i ditur nga mediat bullgare, të cilat sqarojnë se përfaqësues të ekipit St.Gallen do të kenë një përfaqësues në ndeshjen e kthimit në Kupën e Bullgarisë, ku ekipi i Vajushit do të luajë kundër Levskit. Aktualisht St. Gallen është në vendin e tretë në elitën zvicerane, çka do të thotë se ka edhe një shans për titull. Edhe verën e kaluar për Vajushin u interesuan ekipe zvicerane. 21-vjeçari u thirr në Kombëtare për ndeshjen kundër Norvegjisë, por nuk u aktivizua.

Shënon Sukaj në Champions të Azisë por Sepahani humbet

Ka shënuar sërish Xhevahir Sukaj për skuadrën e tij Sepahan por këtë herë goli i tij nuk i ka mjaftuar asaj për të marrë një rezultat pozitiv. Ka ndodhur kështu pasditen e sotme teksa Sepahani ka luajtur në fushën e tij ndaj skuadrës së Katarit Al Ahli SC, ndeshje kjo e vlefshme për Ligën e Kampioneve të Azisë. Al Ahli ka fituar ndoshta në mënyrë të papritur me rezultatin 4-2 në transfertë. Sukaj ka shënuar që në minutën e tretë të ndeshjes duke zhbllokuar rezultatin megjithatë miqtë kanë barazuar dhe në pjesën e parë kanë shënuar edhe një gol tjetër duke e mbyllur këtë pjesë me rezultatin 2-1 në favor të tyre.

Vajushi shënon dy gola në fitoren e thellë 5-1 të Liteksit

Pas Hamdi Salihit dje, sot ka qenë rradha e një shkodrani tjetër për të shënuar një dygolësh. Bëhet fjalë për Armando Vajushi që ka shënuar një dopietë duke kontribuar në fitoren e thellë 5-1 të Liteksit ndaj ekipit Botev...

Sparta e çon tek ekipi “B”, Bekim Balaj shpërthen me gola

Ardhja e Lafatas nga Jabloneci në merkaton e janarit bëri që për Bekim Balën të mos kishte më hapësira aktivizimi te Sparta e Pragës. Mirëpo, edhe pse në media u tha se sulmuesi shqiptar mund të jepej në huazim te Mllada Boleslav, kjo nuk ndodhi, pasi vetë Bala nuk pranoi që të largohej nga skuadra. Kësisoj, drejtuesit vendosën që ta mbanin në organikë, por ai të luante në fundjavë te skuadra e dytë, Sparta Pragë B, e cila militon në kategorinë e tretë në Çeki.

Hamdi Salihi shënon 2 gola dhe i jep barazimin ekipit të tij

Sulmuesi shkodran Hamdi Salihi vazhdon paraqitjen e tij të mirë me skuadrën kineze Jiangsu Santy. Ai në ndeshjen e luajtur sot, të vlefshme për kampionatin kinez të futbollit ndaj ekipit Shangai Shenxin, ka shënuar të dy golat për skuadrën e tij duke i dhënë asaj barazimin 2-2. Goli i parë i ndeshjes është shënuar nga ekipi kundërshtar në minutën e 51-të dhe shtatë minuta më vonë, Jiangsu ka fituar një 11-metërsh. Trajneri ka caktuar Salihin për ta ekzekutuar atë dhe ai ka qenë i saktë duke barazuar shifrat. Megjithatë ky barazim nuk ka zgjatur shumë sepse Shangai ka shënuar edhe golin e dytë në minutën e 64-të.

Sukaj e Vajushi në fushë por skuadrat e tyre kanë humbur sot

Dy futbollistët shkodranë, Xhevahir Sukaj dhe Armando Vajushi kanë qenë në fushë sot për skuadrat e tyre por pa i ndihmuar ato me gola për t'i fituar ndeshjet. Sepahani i Sukajt ka luajtur në Ligën e Kampioneve të Azisë në transfertë me skuadrën e Katarit Al Gharafa. Ndeshja ka nisur mirë për iranianët që kanë shënuar madje të parët që në minutën e 14-të por pa kaluar dy minuta skuadra vendase ka barazuar. Në pjesën e dytë Sepahani ka pësuar edhe dy gola të tjerë duke humbur kësisoj 1-3. Sukaj nuk ka mundur të bëjë dot asgjë në këtë ndeshje për të ndihmuar skuadrën e tij për arritjen e një rezultati pozitiv.

Salihi 30 minuta në fushë ndaj japonezë të Vegalta por… s’ka gol

Sulmuesi shkodran Hamdi Salihi ka luajtur sot ndeshjen e dytë të tij në Ligën e Kampioneve të Azisë me ekipin Jiangsu Sainty. Përballë këtë herë ka qenë ekipi japonez Vegalta Sendai dhe rezultati përfundimtar i ndeshjes ka qenë 0-0. Shkodrani është aktivizuar nga ana e trajnerit të skuadrës së tij në minutën e 60-të të ndeshjes me shpresë se ai do bënte diçka për t'i dhënë fitoren ekipit të tij por nuk ia ka dalë dot. Jiangsu kësisoj nuk ka arritur të marrë fitoren e parë në këtë kompeticion teksa edhe ndeshjen e parë e kishte humbur ndaj Seulit me rezultatin e thellë 1-5.

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR