Ish- futbollisti i njohur i Tiranes dhe i kombetares, Agustin Kola kërkon rikthimin e ikonave në futboll. Pra figurat e ekipeve që kanë dhënë shumë për këtë sport në Shqipëri, ndërsa krahasimin me gjendjen aktuale e bën edhe me Kukësin, që e merr për një qytet me traditë në mundësa, por jo në futboll.

“Flamurtari i Vlorës ka rrahur Jugosllavinë e madhe, pra Partizanin e Beogradit. Paralelizmi që unë e kap në përgjithësi në futbollin shqiptar, në kohën tonë kemi qenë profesionistë dhe bënim dy herë në ditë stërvitje.

Këta sot bëjnë vetëm dy orë stërvitje, atëherë çfarë pret? Flamurtari dhe Vllaznia kanë nxjerrë lojtarë dhe trajnerë për gjithë Shqipërinë. Unë me origjinë jam nga Dukigjini, por nuk ka lidhje Dukagjini me futbollin.

Si të them Kukësi me futbollin. Kukësi ka pasur mundësa, ata i ka të shkëlqyer. Është gjynah të shohësh Tiranën, Shkodrën, Vlorën, Beratin që të luajnë në një kategori më poshtë.

Unë jam 61-vjeç  dhe dy orë stërvitje nuk më dalin. Këta të sotmit futen në fushë sikur kanë dalë nga lavatriçja, të larë dhe të pastruar”, tha Kola. /Sport Ekspres/