Brazili mposhti me rezultatin 4-1 Korenë e Jugut, duke siguruar me lehtësi “biletën” për në fazën çerekfinale të Kupës së Botës. Ndërkohë mbrëmjen e sotme kombëtarja “seleçao” ka vendosur një rekord tepër special.

Edhe pse vetëm 4 ndeshje të luajtura deri tani, Brazili ka aktivizuar 26 lojtarët e grumbulluar në Botëror, duke përfshirë këtu edhe 3 portierët, Alison, Ederson dhe Everton, ky i fundit u aktivizua në minutën e 80-të në sfidën e sotme ndaj Koresë së Jugut.

Kombëtarja e Tites bëhet kështu skuadra e parë në historinë e Kupës së Botës, që aktivizon 26 lojtarë në një edicion të vetëm të Kupës së Botës.

Ndoshta eshte favorizuar edhe nga kalendari i deritanishem sepse qe nga ndeshja e rradhes me Kroacine e me tutje nuk do te kete shans te beje me eksperimente, megjithate tashme nje rekord skuadra kombetare braziliane e ka arritur.