Vllaznia ne atletike ka treguar edhe njehere tjeter se vazhdon te beje “ligjin” ne vendin tone dhe kete gje po e ben me te gjitha grupmoshat. Keshtu ka ndodhur edhe sot ne kampionatin kombetar te 13 vjeçareve.

Ekipi shkodran eshte perfaqesuar ne kete aktivitet te rendesishem qe u zhvillua ne Tirane, me plot 52 sportiste, nga te cilet 31 kane qene djem dhe 21 vajza. Te gjithe keto sportiste kane bere paraqitje te mira dhe si rrjedhoje nuk kane munguar rezultatet.

Megjithate kane spikatur me shume djemte te cilet me piket e grumbulluara, kane arritur qe te zene vendin e pare ne renditjen ekipore dhe ne kete menyre e kane shpallur Vllaznine kampione kombetare te vitit 2024 per kete grupmoshe. Nga ana tjeter, ekipi i vajzave eshte renditur ne vendin e trete.

Keto rezultate sigurisht qe nuk jane rastesi, por frut i punes se bere çdo dite ne stervitje nga keto sportiste, nen drejtimin e trajnereve Albert Marashi, Bruno Rrotani, Dorian Tafa e Jetmir Jahaj. Ne ditet e ardhshme do te zhvillohen edhe kampionatet e moshave te tjera dhe Vllaznia sigurisht qe do te kerkoje titullin kampion edhe me to./www.shkodrasport.com/