Java e 12-të e Superligës në basketboll për meshkuj nuk ka rezervuar asnjë surprizë, pasi të gjitha ekipet e kreut kanë fituar në përballjet e tyre, duke u shkëputur edhe më shumë nga “treshja” ndjekëse, që duelon për mbijetesë.

Tirana, Teuta e Partizani kanë korrur sot fitore të lehtë, respektivisht ndaj Kamza Basket, Barleti Eagle e Vllaznisë, duke e kthyer titullin në një duel mes tyre.

Kampionët bardheblu mundën me lehtësi në “Fahrie Hoti” Kamzën me shifrat 107-88, një fitore pa shumë mundim e Tiranës, që korri suksesin e 11-të sezonal.

Vendasit e dominuan gjatë gjithë kohës ndeshjen, duke u shkëputur që në fillim, “skenë” që u verifikua edhe në fitoren e thellë te Teutës ndaj Barleti Eagles me shifrat 93-66.

Durrsakët patën epërsi gjatë gjithë kohës, duke e merituar fitoren dhe qëndrojnë 1 pikë pas Tiranës.

Fiton edhe Partizani, që mundi me lehtësi 82-73 Vllazninë, ndeshje e komanduar nga të kuqtë dhe e luajtur në “Asllan Rusi”.

Partizani u shkëput deri në 23 pikë dhe më pas administroi avantazhin, ndërsa miqtë nga Shkodra, në fund, vetëm sa ngushtuan shifrat.

BASKETBOLL – SUPERLIGA MESHKUJ, JAVA E 12-TË (3 mars)

Partizani – Vllaznia, 82-73

Teuta – Barleti Eagle, 93-66

Tirana – Kamza Basket, 107-88

Renditja: Tirana 22 pikë (11/1), Teuta 21 pikë (9/3), Partizani 20 pikë (8/4), Vllaznia 17 pikë (5/7), Kamza Basket 15 pikë (3/9), Barleti Eagles 12 pikë (0/12).