Federata e Atletikës nderon 4 shkodranë me “Nderi i atletikës shqiptare”

0
  Federata Shqiptare e Atletikës në mbledhjen e saj të fundit ka vendosur të akordojë disa tituj për figura të njohura të njohura të këtij sporti në Shkodër. Kështu janë nderuar me titullin e lartë "Nderi i atletikës shqiptare"...

Lulëzim Çangeli, 17 vjeçari kampion i Shqipërisë

0
Ai është vetëm 17 vjeç por ecuria e tij në sportin e atletikës ka qenë shumë e mirë që prej tre vitesh kur ai merret me këtë sport. Mënyra si është rritur, si i ka përmirësuar rezultatet, e...

Ardit Rrashi, atleti që kërkon të thyejë rekordin e “idhullit”-Oltion Lulit

0

Në analizën e fundit të Federatës Shqiptare të Atletikës ndër emrat që janë përmendur nga drejtuesit e saj, ka spikatur edhe ai i Ardit Rrashit, atletit të Vllaznisë, një prej atyre më me perspektivë në këtë sport. Sprinteri i dalluar premton shumë për të ardhmen.I datëlindjes 06.05.1991, ai e ka filluar sportin 14 vjeç me trajnerin Isak Bala dhe me të vazhdon sërish punën duke patur raporte mjaft të mira për të, si një nga trajnerët më të mirë të Shqipërisë në garat e shpejtësisë. Ndër arritjet e këtij sportisti janë titujt kampion me moshat 15-16 vjeç, kampion me të rinjtë në 100 dhe 200 metra si dhe kampion me të rriturit në 200 metra.

Admir Bregu: E pres një ofertë nga Vllaznia

0

E çuditshme por kampioni dhe rekordmeni i atletikës shqiptare, atleti shkodran Admir Bregu gjatë vitit 2011 ka konkurruar për ekipin e... Elbasanit. Në pamje të parë, nuk ka asnjë lidhje me këtë qytet që më së shumti nuk është shquar asnjëherë për atletikë por arsyeja pse Bregu zgjodhi Elbasanin për të garuar, kanë qenë ajo financiare. E ka shpjeguar vetë Admiri ekskluzivisht për www.shkodrasport.com kur ka thënë: "Ju mund t'u duket e çuditshme por kjo është e vërtetë. Kam konkurruar gjatë këtij viti për Elbasanin sepse ky klub dhe ky qytet mi plotësuan kërkesat e mia.

Atletika shkodrane bën bilancin: 2011-a, vit i mbarë!

0

Pas analizës që është bërë në Federatën Shqiptare të Atletikës dhe pas meritave që kanë marrë atletët dhe trajnerët e Vllaznisë për rezultatet e arritura gjatë vitit 2011, vetë drejtuesit e atletikës shkodrane kanë bërë një bilanc të arritjeve të tyre për vitin që po mbyllet. Njëri nga trajnerët e këtij ekipi, i mirënjohuri Isak Bala ekskluzivisht për www.shkodrasport.com ka thënë: "Ka qenë një vit mëse i mbarë për Vllazninë. E kemi filluar dhe e kemi mbyllur me vende të para. E nisim që me garat e krosit ku për herë të parë pas shumë e shumë vitesh, edhe me femrat arrijmë një rezultat të mirë teksa me treshen e sportisteve Griselda Krymi- Elvedine Oruçi dhe Seada Tushaj, Vllaznia zë vendin e parë me të rejat. Meritë padiskutim që ka këtu trajneri i tyre Fatjon Serhati.

Federata Shqiptare e Atletikës, vlerëson shkodranët

0

Dje në Tiranë është mbajtur Asambleja Vjetore e Federatës Shqiptare të Atletikës. Drejtuesit e kësaj Federate kanë analizuar punën e bërë dhe aktivitetet e zhvilluar gjatë gjithë vitit që po lëmë pas, dhe në këtë analizë nuk ka patur sesi të mos lavdërohet puna e bërë nga atletët shkodranë dhe trajnerët e tyre. Presidenti Gjergj Ruli ka vlerësuar trajnerët e klubit shumësportësh Vllaznia Albert Marashi, Isak Bala e Vildan Tufi.

Sokol Shepeteja: I kujtoj me nostalgji garat e atletikës

0

Për disa ndoshta edhe nuk përbën ndonjë gjë të rëndësishme. Kuptohet nëse ka lindur vonë dhe nuk di shumë në lidhje me historinë e sportit shqiptar. Por nëse je pak dashamirës i sportit, kur përmendet emri i Sokol Shepetejës, sigurisht që me të nënkupton kampionin dhe rekordmenin e madh të atletikës. Shkodrani i njohur jeton prej vitesh në Ravena të Italisë bashkë me familjen e tij por nga sporti nuk heq ende dorë. "Kjo është gjëja që mund të bëj më mirë"- thotë ai. Biseda është e gjatë dhe kuptohet edhe kujtime nga fusha e sportit janë të shumta.

Atletët e Vllaznisë, bëhen gati për kampionatin e sallave të mbyllura

0

Në shqipëri nuk ka salla të mbyllura për t'u zhvilluar garat e zakonshme që emërtohen në këtë mënyrë "Gara të sallave të mbyllura" dhe për rrjedhojë zhvillohen në qiell të hapur. Nëse është kohë e mirë nuk do ishte gjë e keqe por t'i zhvillosh këto gara më 25 janar, pak shanse ka për kohë të mirë. Megjithatë kampionati në salla të mbyllura, do të zhvillohet dhe Vllaznia ashtu si gjithmonë do tentojë për vendin e parë në renditjen ekipore.

Oltion Luli: Më 2012-ën Shkodra mund të ketë pistë tartan

0

Lajme të mira për atletikën shkodrane. Në vitin 2012 pista e stadiumit “Loro Boriçi” mund të shtrohet me tartan. Një konfirmim I tillë vjen pas takimit të djeshëm në Bashkinë Shkodër mes dy drejtuesvë më të lartë të këtij institucioni kryetarit Lorenc Luka dhe n/kryetarit Ritvan Troshani si dhe presidentit të FSHA-së, Gjergj Ruli, sekretarit Nikolin Dionisi, anëtarëve të kryesisë Oltion Luli dhe Arben Mlloja si dhe shefit të klubit shumësportësh Vllaznia Gëzim Mema.

Atletët shkodranë mbyllin fazën përgatirore në Mal Të Zi

0

Skuadra e Vllaznisë në sportin e atletikës për një javë zhvilloi një fazë përgatitore në Malin e Zi. Shkodranët për 7 ditë me radhë qëndruan në qytetin e Tivarit në shtetin fqinj për të zhvilluar stërvitjen. Në fakt kjo vitet e mëparshme është realizuar më herët por këtë vit pikërisht në këtë periudhë u arritën të sigurohen financat nga “Sport Klub Vllaznia” nga ku u mundësua përgatitja në Malin e Zi.