Sukthi merr tre pikë brenda në Peshkopi

Korabi ka dalë pa pikë nga fusha e tij, ku dje ka pritur Sukthin e vendit të dytë. Ndeshja është luajtur nën reshje dëbore të cilët nga fundi i ndeshjes janë shtuar shumë. Miqtë kanë treguar se jo më kot qëndrojnë në këtë pozicion dhe pretendojnë ngjitjen në kategorinë e parë. Ata kanë përfituar edhe nga nervozismi i vendasave në këtë ndeshje për rrjedhojë, e kanë nisur shumë mirë lojën dhe pas 6 minutash kanë kaluar në epërsi me anë të Ibrahimllarit.

Ada ndal Elbasanin. Barazim 1-1 në Velipojë

Barazim 1-1 në mes Adës dhe Elbasanit në ndeshjen e luajtur sot pasdite në fushën sportive "Adriatik" të Velipojës. Miqtë kanë kaluar në avantazh që në minutën e 3-të me anë të Mustajt dhe vendasve i është dashur shumë punë për të barazuar. Ai ka ardhur pikërisht në minutën e 65-të të ndeshjes kur gjyqtari Masha ka akorduar 11-metërsh dhe nga pika e bardhë, mbrojtësi Gent Isufi ka qenë mjaft i saktë duke e dërguar topin në rrjetë. Loja ka qenë përgjithësisht e kontrolluar nga velipojakët që kanë patur edhe raste më të pastra për shënim por lojtarët e saj janë nxituar para portës kundërshtare.

Kallaverja nuk e kapërdin dot barazimin

Korabi nuk ka mundur të fitoj ndaj Olimpikut pasi edhe fati nuk ishte në anën e tij. Rastet e shumta që patën futbollistët dibranë, treguan më së miri lojën e zhvilluar nga futbollistet tanë, por portieri mik ishte në formë mjaft të mirë ku në disa raste i ka ardhur në ndihmë dhe shtylla tranversale. Ndërkohë Kallaverja thotë që do ishte mirë ta nisnim me fitore fazën e dytë para tifozëve tanë. "Por në futboll duhet t'i pranosh të tre rezultatet pasi edhe gjatë fazës përgatitore kemi hasur shumë vështirësi pasi fusha e stadiumit ka qenë e mbuluar nga dëbora ku dhe ndeshjet miqësore na kanë munguar pasi kemi zhvilluar vetëm një me të rinjtë e Kukësit.

Barazim 1-1 mes Korabit dhe Olimpikut

Në stadiumin "Korabi" të Peshkopisë është luajtur pasditen e sotme takimi ndërmjet Korabit vendas dhe Olimpikut, takim i cili përfundoi në barazim 1-1. Vendasit e nisën mjaft mirë takimin duke ushtruar presion në portën kundërshtare, por miqtë nga Tirana në minutën e 34-të, duke përfituar dhe nga një gabim i mbrojtjes vendase, arrijnë të zhbllokojnë rezultatin me anë të Londos. Me këtë rezultat u mbyll pjesa e parë e kësaj ndeshje. Në pjesën e dytë vendasit hidhen tërësisht në sulm për të barazuar por vetëm në minutën e 75-të do të barazonin rezultatin me anë të Brahasanit.

Tërbuni, goli i Agastrës mjafton për 3 pikë në Koplik

Ka mjaftuar një gol dhe Tërbuni i Pukës ka marrë një fitore të rëndësishme në transfertën e sotme të Koplikut ndaj Veleçikut vendas. Me këtë gol dhe me rezultatin e ngushtë 1-0, pukjanët kanë marrë një fitore shumë të rëndësishme duke ruajtur kështu vendin e parë në tabelën e renditjes. Agastra e ka dërguar topin në rrjetë në minutën e 50-të të ndeshjes dhe megjithë përpjekjet, koplikasit nuk kanë arritur dot të barazojnë. Me këtë trepikësh, Tërbuni është ngjitur në kuotën e 25 pikëve pas javës së 9-të të kampionatit me 8 fitore dhe 1 barazim. Madje, i vetmi barazim për këtë skuadër ka qenë ai i fazës së parë pikërisht ndaj Veleçikut në Pukë.

Ada, fitore e pastër 3-0 ndaj Gramozit

Velipojakët e kanë kaluar pa problem ndeshjen e radhës në fushën e vet, duke munduar Gramozin me rezultatin e pastër 3-0. Dy gola në pjesën e parë dhe një në të dytën, janë epilogu i kësaj sfide, e cila përgjithsisht ka qenë mjaft korrekte për të dyja kampet. Pjesa e parë ka qenë e dominuar totalisht nga vendasit. Këtë e tregon shumë qartë kronika e 45 minutave të para, ku Ada, përveç dy golave të shënuar, i është afruar edhe në disa raste të tjera portës mike, por në fuqi kanë mbetur dy golat e shënuar përkatësisht në minutat 2 dhe 12 nga Perfati dhe Doçi. Pikërisht goli i parë ka ardhur nga një aksion I shpejtë i velipojakëve dhe krosi në zonë është shfrytëzuar mjaft mirë nga Perfati, që brenda zonës, nuk fal me kokë dhe 1-0.

Kreshnik Krepi pranë një kontrate si trajner në Australi

Ish-trajneri I Adës në futbollin e meshkujve dhe tashmë trajner I ekipit të femrave Juban Danja, pikërisht Kreshnik Krepi është fare pranë nënshkrimit të një kontrate me një klub në Australi. Bëhet fjalë për Heidelberg Eagles, që merr pjesë në kategoritë e ulëta të futbollit të këtij vendi. Krepi prej 3 javësh, menjëherë pasi fitoi Kupën e Shqipërisë në futboll për femra me Juban Danjën, ka udhëtuar drejt Australisë, me ftesë të këtij klubi për të negociuar rreth mundësisë së bashkëpunimit me të. 30 vjeçari shkodran që I ka hyrë shumë herë fushës së trajnimit, ka një emër të mirë tashmë falë punës që ka bërë me ekipet ku ka punuar. Kontaktet me klubin Australian I janë ndërmjetësuar nga një I afërm I tij dhe palët kanë rënë dakord mesa merret vesh për firmosjen e një kontrate për sezonin e ardhshëm.

Ada vetëm barazim në Velipojë ndaj Ilirisë

Të gjithë prisnin fitoren e skuadrës së Adës në ndeshjen e sotme ndaj Ilirisë së Fushë- Krujës por nuk ka ndodhur kështu. Ndonëse ndeshja është luajtur në Velipojë, vendasit nuk kanë shkuar më tepër se barazimi 1-1. Madje të parët kanë kaluar në avantazh miqtë ndërsa ka barazuar me anë të Pukës po në pjesën e parë të ndeshjes. Përpjekjet e Adës për të shënuar edhe golin e dytë dhe të fitores kanë qenë të shumta por futbollistët e saj nuk kanë arritur dot tek goli.

Nikaj: Ada vetëm një objektiv me Ilirinë- fitore

Ndeshja e humbur në mënyrë  të padrejtë ndoshta javën e kaluar në Kavajë ndaj Besës tashmë është lënë njëherë e mirë prapa dhe drejtuesit e futbollistët e Adës së Velipojës, kanë filluar të mendojnë për ndeshjen e rradhës, atë që do luhet këtë të shtunë në fushën sportive “Adriatik”  të Velipojës. Për trajnerin e kësaj skuadre Samuel Nikaj, ky takim konsiderohet më i vështirë se ai shumë të tjerë që janë luajtur ndaj skuadrave pretendente ngaqë futbollistët e mendojnë punë të kryer fitoren. Prandaj në prononcimin e tij për gazetën online www.shkodrasport.com, trajneri i Adës ka bërë thirrje për kujdes dhe përkushtim maksimal të futbollistëve të tij.

Besëlidhja ndërton formacion sulmues ndaj Elbasanit

Duket se Besëlidhja e ka të qartë se nëse nuk fiton këtë fundjavë ndaj Elbasanit, pozitat e saj për objektivat që ka për t’u ngjitur në Superligë, ndërlikohen mjaft. Prandaj stafi teknik i lezhjanëve me në krye Ridvan Kullin ka menduar se “arma” më e mirë për të arritur këtë, në transfertë, ndaj një skuadre me traditë siç është Elbasani, mbetet sulmi. Në ndeshjen e kontrollit, që Besëlidhja ka zhvilluar dje, si parapërgatitje për takimin me verdhëblutë elbasanas, ku edhe ka përcaktuar thuajse përfundimisht dhe formacionin anti-Elbasan, është vënë re se 11-shi bazë është i tëri me theks sulmues.

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI