Një tjetër ndalesë për Neymar, protagonistin e një kalvari të vërtetë me dëmtimin e gjashtëmbëdhjetë në shtatë sezonet e fundit (640 ditë pushim në total).

I transportuar me barrelë për shkak të një problemi në gju në ndeshjen kualifikuese të Kupës së Botës, të cilën Brazili i tij e humbi 2-0 në Uruguaj, vetë sulmuesi 31-vjeçar i Al-Hilal më pas zbuloi ashpërsinë e dëmtimit të tij duke publikuar në rrjetet sociale pas rezultateve te analizave që iu nënshtrua:

“Këputje e ligamentit të kryqëzuar anterior dhe meniskut të gjurit të majtë”. Neymar “do t’i nënshtrohet një operacioni në një datë që do të përcaktohet”, ndërsa “stafi mjekësor i kombëtares braziliane dhe Al-Hilal janë në kontakt të vazhdueshëm dhe në marrëveshje për planin e rikuperimit të lojtarit”.

Sprova e Neymar filloi në vitin 2018 me frakturën e metatarsasit të pestë të këmbës së tij të djathtë, e cila i kushtoi atij 100 ditë jashtë. 88 të tjerë më pas për një përsëritje të të njëjtit dëmtim dhe thyerjen e kyçit të këmbës së djathtë në janar 2019 me 90 ditë të tjera në gropa.

Më pas në sezonin 2019-2020 dy lëndime të tjera (një traumatik dhe një muskulor) dhe 45 ditë të tjera jashtë fushës. 9 lëndime të tjera në tre sezonet në vijim (357 ditë në gropa) dhe ai gjithashtu pësoi një problem në sezonin e vrapimit, i cili e pa atë të mbërrinte në Al-Hilal tashmë i dëmtuar.

Dhe pas disfatës së fundit ndaj Brazilit, ndër historitë e Neymar-it në Instagram mund të lexoni këto fjalë të marra nga libri biblik i Fjalëve të urta: “Njeriu planifikon jetën e tij, por Zoti i drejton hapat e tij”. Sulmuesi më pas shtoi: “I gjithë nderi dhe lavdia janë gjithmonë tuajat, Zoti im, çfarëdo që të ndodhë. Unë kam besim”.

Neymar do t’i nënshtrohet një operacioni, që do ta mbajë jashtë fushave për një periudhë të pacaktuar. A nuk i fshehu lotët pasi ndjeu dëmtimin, u desh të dilte nga fusha me barelë dhe të largohej nga stadiumi me ndihmën e patericave.