Te merresh me sport, çdo dite e me shume po kthehet ne nje trend dhe jo vetem tek moshat e reja. Ne Shqiperi por edhe bote, po verehet nje perkushtim me i madh per sportin nga njerezit ne moshe.

Jane te shumte ata qe i sheh duke vrapuar, duke ecur me biçiklete apo duke bere not e sporte te tjera dhe kuptohet qe synimi i tyre eshte te mbajne trupin ne forme.

Rasti me i fundit i pasionit per sportin qe eshte botuar ne media, eshte ai i nje 88 vjeçari qe vazhdon te luaje futboll.

Mosha është vetëm numër. Së paku kështu thotë Alan Kamsell, portier 88-vjeçar nga Uellsi. Kamsell është afër dekadës së 10 -të të jetës së tij, por kjo nuk është pengesë që ai të mbrojë portën e skuadrës “Penrhyn Bay Stollers FC”, një klub lokal nga Llandudno, një vend i vogël në Uells.

Për t’i bërë gjërat më interesante, Kamsell ndan dhomën e zhveshjes me nipat e shokëve të tij të skuadrës së parë.

“Kohët e fundit kam kuptuar se po bëhem pak i ngadalshëm, topi më kalon poshtë kur jam duke u zhytur. Megjithatë, të luaj futboll është ende argëtuese për mua”. Normale kjo, por ky eshte emocioni qe te jep futbolli, loja magjike.