FIFA ka vendosur të anulojnë çmimet e tyre për më të mirët këtë vit shkaku i bllokimit të futbollit për disa muaj shkaku i pandemisë së coronavirusit.

Ceremonia do të zhvillohej në Milano në muajin shtator, por kjo nuk do të ndodhë më për shkak të pandemisë coronavirus të njohur si Covid-19.

Kjo do të thotë që emra si Lionel Messit dhe Cristiano Ronaldo nuk do të mund të pranojnë çmimin e lakmuar të “lojtarit më të mirë”, i cili do të lihet bosh këtë vit.

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino ka qenë i qartë që nga fillimi i kësaj pandemie se çështjet do të merren me përdorimin e sensit të përbashkët dhe kujdes paraprak maksimal.

FIFA tashmë ka pezulluar Kupat Botërore të Femrave nën 20 vjeç dhe nën 17 vjeç deri në shkurt të vitit 2021, si dhe Kupën Botërore të Futsallit deri në vitin 2021.

Konkurrenca e vetme e FIFA-s që nuk është pezulluar ende është Kupa Botërore e Klubeve, e cila është vendosur të zhvillohet në Abu Dhabi në dhjetor.

Një vendim logjik

Duke pasur parasysh se sezonet e futbollit në të gjithë globin janë pezulluar dhe, në disa raste, janë anuluar krejt, nuk ka pasur arsye për të mbajtur një ceremoni çmimesh këtë vit.

Si arsye sportive për anulimin e ceremonisë, Infantino nuk mendoi se një mbrëmje feste ishte gjëja e duhur për të bërë gjatë pandemisë.

Sa i përket Këpucës së Artë Evropiane, kjo nuk varet nga FIFA dhe ka dyshime nëse do të jepet këtë sezon. Lojtarët si Kylian Mbappe nuk do të jenë në gjendje të përmirësojnë shifrat e tyre sepse sezonet e tyre të brendshme tashmë janë anuluar.

Ndërkohë, France Football ende nuk e ka vendosur se çfarë do të bëjnë me ceremoninë e Topit të Artë, e cila mbahet çdo vit që nga viti 1956.