Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola, u bë trajneri i parë që nga viti 2007 që nuk bëri asnjë zëvendësim në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve, gjë që i fundit e kishte bërë këtë ishte legjendar Alex Ferguson.

Mbrëmë Guardiola luajti të 90 minutat me të njëjtën skuadër, pra me lojtarët që e nisën ndeshjen dhe për t’i bërë gjërat edhe më keq, në bankinë kishte emra spektakolar që me siguri mund të luajnë në disa nga klubet më të mira në botë.

Kështu në ndeshjen e mbrëmshme në Madrid nuk patën mundësi të luajnë sulmuesi Julian Alvarez, anësorët Riyad dhe Phil Foden, mesfushori Kevin Phillips dhe mbrojtësi Amryc Laprote, ndërsa në skuadër nuk ishte i dëmtuari Nathan Ake, i cili ka një problem muskulor.

Nga minuta e parë deri në minutën e fundit për Manchester Cityn kanë luajtur Ederson, Walker, Dias, Akanji, Stones, Rodri, Silva, De Bruyne, Gundogan, Grealish dhe Haaland.

Trajneri i fundit që nuk bëri asnjë ndryshim në gjysmëfinalet e Ligës së Kampionëve ishte Alex Ferguson, në vitin 2007, kur Manchester Unitedi i tij luante gjysmëfinalen kundër Milanit.

Manchester City tashmë pret një ndeshje jashtëzakonisht të rëndësishme në fundjavë, ku duhet ta ruajë vendin e parë dhe katër pikë avantazh ndaj Arsenalit dhe do të luajë në “Goodison Park” kundër Evertonit, i cili po lufton për mbijetesë. /Telegrafi/