Eshte hedhur sot ne oren 11.00 ne ambjentet e Federates Shqiptare te Futbollit shorti i kampionatit te kategorise se dyte ne te cilen do te marrin pjese 20 skuadra te ndare ne dy grupe.

Ne grupin e Veriut, ashtu si dhe kampionatin e kaluar do te marrin pjese edhe tre skuadra te Zones se Shkodres, madje kampionati do te nise qe ne javen e pare me nje “derbi”.

Dy skuadrat qe u perballen vetem pak dite me pare me njera-tjetren ne kuader te turit paraeliminator te Kupes se Shqiperise, Veleçiku dhe Murlani, do te ndeshen serish bashke dhe perseri ne Koplik, por kete here ne kuader te ndeshjeve te javes se pare te kampionatit.

Nderkohe skuadra tjete- Ada, do ta nise kampionatin nga Fushe- Kruja kur ne javen e pare do te ndeshet me ekipin vendas te Ilirise. Sektori i garave prane Federates Shqiptare te Futbollit ka caktuar daten 2 tetor per startin e ketij kampionati.

Ja kalendari i plote i javes se pare:

GRAMSHI- SOPOTI

ILIRIA- ADA

NAFTETARI- BULQIZA

VORA- SHENKOLLI

VELEÇIKU- MURLANI