Shqipëria e futbollit të femrave luajti sot ndeshjen e fundit në grup për kualifikueset e Kampionatit Europian “Zvicër 2025”.

Vajzat kuqezi shkruan historinë duke mbyllur nw vendin e parw grupin C5 në kualifikueset e Euro 2025 që do të zhvillohet në Zvicër. Kombwtarja e drejtuar nga Armir Grima mposhti Luksemburgun në “Elbasan Arena” me rezultatin 3-1 falë golave të Megi Doçit, Qëndresa Krasniqit dhe Fortesa Berishës.

Shqipëria siguron ngjitjen në Ligën B dhe kualifikohet në fazën Play-Off për Euro 2025 duke arritur suksesin më të madh deri tani në historinë e futbollit të vajzave në Shqipëri.


Grupi C5

1-Shqipëria 9 pikë
2-Luksemburgu 3 pikë
3-Estonia 0 pikë