Michael Babatunde ishte një prej afrimeve të Laçit në merkaton e verës. Mesfushori me tipare sulmuese vjen me një CV të pasur, teksa më herët ka luajtur me Kombëtaren e Nigerisë në Botëror. Përballë tij kanë qenë emra të kalibrit të rëndë si Mesi, Di Maria, Aguero dhe Higuain.

Në një intervistë për një prej mediave moldave pas ndeshjes me Petrocub, Babatunde ka shpalosur edhe objektivat e tij personal. Ai shprehet se i ka bërë paratë nga koha e qëndrimit në Katar dhe Marok, ndërsa tani kërkon vetëm emër në futbollin europian.

“Thjesht doja të kthehesha në Evropë dhe të luaja në garat evropiane. Për gjashtë vjet në Katar dhe Marok, fitova një shumë të mirë parash. Tani nuk mendoj për paratë dhe dua të shijoj sërish futbollin europian. U dëmtova. Nuk kam luajtur për një kohë të gjatë. Duhet të kthehem në formën time. Në Evropë, askush nuk do të presë derisa të jeni në formën më të mirë.

Klubet gjithashtu shikojnë statistikat e fundit, kam munguar shumë për shkak të lëndimeve. Kisha opsione me klube nga Kuvajti dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, por gjithsesi vendosa të kthehem në Evropë. Laci u fut në garë dhe jam gati të pres derisa të jem në formë. Isha i kënaqur edhe që Laçi luan në Ligën e Konferencave. Dua të arrij në fazën e grupeve me ta, të provoj veten në garat evropiane dhe të marr një ofertë nga më shumë klube të mëdha.

Po pse jo të mos futemi në grupet? Nëse nuk do të besoja, nuk do të kisha ardhur në Shqipëri. Plus, unë kam një ëndërr tjetër, të luaj në Ligën e Kampionëve. Kam luajtur në Europa League, Ligën e Kampionëve në Afrikë, Kampionatin Botëror, Kupën e Konfederatave, Olimpiadën. Turneu i vetëm që dua të luaj dhe ku nuk kam luajtur ende është Champions League. Dua ta dëgjoj këtë himn dhe të shkoj në fushë me të. Prandaj dua të fitoj kampionatin me Lacin dhe të luaj në grupet e Conference League, që të marrë një ofertë nga një klub që të jetë pjesë e Champions League.

Te kampionati botëror janë kujtimet më të bukura të karrierës sime. Thjesht fakti i hyrjes në Kombëtare për një turne të tillë vlen shumë. Ka shumë futbollistë në Nigeri, kështu që të qenit në top 22 ishte e vlefshme për mua. Plus, ne luajtëm mirë, dolëm nga grupi, fituam me Iranin dhe Bosnjën, treguam një lojë të mirë në ndeshjen me Argjentinën dhe Francën.

E tillë është jeta e futbollit. Është e pamundur të luash gjatë gjithë kohës vetëm kundër yjeve të futbollit botëror. Po, ka pasur një kohë, kam luajtur kundër Messit, Agueros, Higuain dhe Di Maria. Por çfarë kuptimi ka të mendosh dhe të kujtosh atë që ndodhi? Sot ne duhet të përqendrohemi në Petrocube. Sigurisht që patëm fat në ndeshjen e parë, por kemi luajtur për një orë me një lojtar më pak. Në fushën tonë do të dëshmojmë se jemi më të fortë. Ne do të vazhdojmë më para edhe këtë tur”, tha Babatunde.