Një klub duket se do të kualifikohet në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm në rrethanat më unike.

Ka qenë një sezon dramatik për skuadrat në krye të Bundesligës. Bayer Leverkusen është në rrugën e duhur për një sezon të pamposhtur, ndërsa Borussia Dortmund do të përballet me Real Madridin në finalen e Ligës së Kampionëve në Wembley.

Ndërkohë, kampionët e përhershëm, Bayern Munich, kanë përjetuar një sezon të trazuar që do të përfundojë pa asnjë trofe.

Dhe me vetëm një ndeshje të mbetur nga sezoni aktual, një grup rezultatesh mund të çojë në kualifikimin e Hoffenheim për Ligën e Kampionëve në një mënyrë më të rrallë.

Gjermania tashmë ka një vend shtesë në kompeticionin e sezonit të ardhshëm për shkak të renditjes së koeficientit të UEFA-s.

Por, nëse Dortmundi i vendit të pestë fiton Ligën e Kampionëve, ata automatikisht do të kualifikohen për edicionin e vitit të ardhshëm dhe ai vend me koeficient shtesë në kompeticion do t’i ofrohet ekipit të vendit të gjashtë të Bundesligës.

Hoffenheim mund të kualifikohet në Champions League me një golavalencë negative (Getty)

Frankfurt aktualisht është në vendin e gjashtë, tri pikë përpara Hoffenheimit. Megjithatë, nëse i pari humbet ndeshjen e fundit kundër RB Leipzig me dy ose më shumë gola, dhe Hoffenheim mund Bayern me dy gola, skuadra e Pellegrino Matarazzo do të kualifikohet në kompeticion.

Për më tepër, nëse të gjitha sa më sipër ndodhin dhe Hoffenheim mund të mposht Bayernin me jo më shumë se dy gola, ata do të kualifikohen në Ligën e Kampionëve, pavarësisht se kanë një golvalencë negative. /Telegrafi/