Makina perfekte e ndërtuar në jug të Mançesterit nga Pep Guardiola arriti kulmin e saj me fitimin e tripletës sezonin e kaluar. Pas disa vitesh durimi dhe besimi në projekt, Manchester City fitoi Ligën e Kampionëve të parë në histori dhe ruajti qëndrueshmërinë që e karakterizon në Ligën Premier. Pak ose asgjë ka mbetur nga ai ekip, pakësuar nga humbjet e Kevin De Bruyne, Rodrit dhe largimi i Ilkay Gundogan.

Aston Villa përfundoi një nga seritë më të këqija që City mund të kujtojë në ligën angleze. Tani ka katër ndeshje radhazi pa fituar: Aston Villa (1-0), Chelsea (4-4), Liverpool (1-1), Tottenham (3-3), kjo nuk ka ndodhur që nga viti 2017.

Ndeshjet kundër rivalëve të rëndësishëm, që City ishte mësuar të fitonte me lehtësi mahnitëse. Fillimi i tij në sezonin e kaluar gjithashtu ndezi kambanat e alarmit. Ai përfundoi duke e rregulluar, duke u rikthyer nga tetë pikë minus nga Arsenali i Mikel Artetës. Këtë sezon është tashmë i katërti me minus gjashtë pikë.

Në ndeshjen e 535-të të epokës së Guardiolës në Etihad, duhej të vinte ndeshja më atipike për Cityn. Ekipi tentoi vetëm dy goditje në të gjithë ndeshjen. E pazakontë, pasi janë goditjet më të pakta totale që skuadra e Pepit ka bërë në një ndeshje të Ligës Premier.

Kjo shifër ndaj Aston Villas nuk hyn vetëm në librat negativë të Manchester Cityt, pasi asnjë skuadër e Pep Guardiolës nuk kishte përfunduar një ndeshje me një numër kaq të ulët goditjesh në portë në ligë. Të dy goditjet ishin nga Erling Haaland dhe të dy u ndaluan nga Emy Martinez me rezultatin 0-0. Që nga ai moment, City u kthye në versionin e tij më ‘human’.

Ndryshe nga kjo situatë, Aston Villa e Unai Emery u bë skuadra që ka bërë më shumë goditje kundër skuadrës së Guardiolës në një ndeshje lige. Villa përfundoi 22 herë para portës së Edersonit, nuk pranuan asnjë goditje këndi kundër tyre dhe fituan posedimin në tokën e Cityn e Guardiolës: 13 herë ia rrëmbyen topin në të tretën e fundit të fushës. E gjithë kjo, në fitoren e parë të Emeryt ndaj Pep. Ndeshja perfekte në Birmingham.

“Ne e dimë se cili është niveli ynë dhe si trajner duhet të gjej një mënyrë për të fituar ndeshjet. Ne po luftojmë pak. Unë jam këtu për të ndihmuar lojtarët e mi”, shpjegoi Guardiola pas humbjes në Villa Park.

Mungesa e Rodrit është çelësi

Numrat nuk gënjejnë. Mesfushori spanjoll është ingranazhi perfekt në makinerinë e Qytetarëve. Kur numri 16 nuk është në fushë, loja e Cityt zvogëlohet ndjeshëm.Në 17 ndeshjet që Rodri nuk ka mundur të luajë, skuadra e Pepit ka një përqindje fitoresh prej 53%. Kur ish-ylli i Atleticos luan, përqindja rritet në 73.3%. “Duhet të gjejmë një mënyrë për të fituar pa Rodrin”, tha trajneri i Cityt.

Mungesa e tij ndikon edhe në funksionimin e ekipit. Të gjitha statistikat pësojnë një rënie kur reprezentuesi spanjoll nuk është i disponueshëm. Manchester City pranon më shumë gola (1.1 pa të, 0.8 me të), më shumë goditje (8.3 pa të, 7.1 me të) dhe merr më pak pikë (2.3 me të, 1.8 pa të) në Ligën Premier.

“Ne ishim me fat që klubi nënshkroi këtë lloj lojtari. Ai luajti një sërë ndeshjesh dhe tani është kapiten, një nga kapitenët e ekipit dhe ai është fantastik. Ai është më i miri në Evropë”, pranoi trajneri spanjoll në fillim të sezonit.

Në një sezon ku Qytetarët kanë pësuar humbje të shumta në qendër të fushës, i vetmi që duket i pazëvendësueshëm për Guardiolën është Rodri. Me De Bruyne në infermieri dhe Gundogan te Barcelona, skuadra e Pep mori gjashtë fitore radhazi në fillim të kampionatit. Me humbjen e shërbimeve të Rodrit, ata tashmë kanë grumbulluar pesë humbje radhazi pa të. Reprezentuesi spanjoll është gurthemeli i këtij projekti, ndonëse në qendër të vëmendjes nuk është në drejtimin e tij. /Telegrafi/