Laçi arriti të merrte një barazim në transfertën ndaj Petrokub me shifrat 0-0, teksa luajtu që nga minuta e 27 me një lojtar më pak. Trajneri i ekipit moldav, Tabanov, ka shfryrë për fatin e keq duke kujtuar dy situatat me Dajsinanin e mposhtur, ndërsa lojtarët e tjerë u kthyen në portierë për të hequr topin nga vija fatale.

“Mungojnë, mendoj, disa faktorë. Para së gjithash, nuk patëm fatin me vete në sulm, sepse Laçi e hoqi topin disa herë nga rrjeta. Kishte momente të mira që duhej të shënoheshin, mendoj se meritonim të shënonim dy ose tre gola.

Por ka një problem tjetër, kur kundërshtari mbetet me një lojtar më pak, bllokon mesin e fushës dhe ju duhet të përdorni më shumë krahët. I thamë djemëve për këtë në pjesën e dytë, duke luajtur me tre sulmues.

Kur i hodhëm, menjëherë lindën momente të rrezikshme, ndërsa ishte shumë e vështirë të depërtoje në mes të zonës, kundërshtari u mblodh atje dhe bllokoi të gjitha afrimet drejt portës.

Por ne nuk dorëzohemi. Mendoj se është një kundërshtar i barabartë për ne. Kur ishin me 11 lojtarë, them se loja ishte e barabartë”, tha Tabanov.