Vllaznia luan ne fushe, por edhe jashte saj. Klubi shkodran eshte kthyer ne nje shembull te perfshirjes ne projekte te ndryshme me te rinjte e te rejat, me qellim afrimin e tyre me futbollin.

Kesisoj, ne kuader te projektit “More than football”, sot ka qene rradha e nje tjeter gjimnazi te Shkodres per te pritur pjestaret e klubit kuqeblu. Behet fjale per shkollen jopublike “At Pjeter Meshkalla”. Para nxenesve te kesaj shkolle kane qene presidentet Alban Xhaferi dhe Lazer Matija, trajneret Thomas Brdariç dhe Ergi Borshi si dhe futbollistet Luçije Gjini e Esat Mala.

Kjo gje eshte pasqyruar edhe ne faqen zyrtare te klubit Vllaznia ku shkruhet:

“Stafi i KF Vllaznia zhvillon aktivitetin e rrallës në kuadër të nismës #MoreThanFootball me nxënësit e gjimnazit “At Pjetër Meshkalla”.

Kjo nisëm ka si synim promovimin e sportit tek të rinjtë si stil i jetesës së shëndetshme, ndarjen e eksperiencave të stafit duke prezantuar modele suksesi për të gjithë djemtë dhe vajzat që duan të bëhen pjesë e fushës së futbollit, si dhe inkurajimin e të rinjve për të mbështetur Vllazninë në çdo ndeshje. Falënderojmë stafin dhe nxënësit e gjimnazit për organizimin e aktivitetit.