Si çdo argjentinas tjetër, edhe Papa Françesku është një fans i madh i futbollit dhe tani në një intervistë për një media italiane ka folur edhe një herë për këtë sport, që nuk është hera e parë në karrierën e tij.

Papa Françesku nuk e ka fshehur asnjëherë se është një adhurues i madh i futbollit dhe klubi i tij i preferuar nga fëmijëria është San Lorenzo.

Si njeri që ndjek futbollin, në një intervistë në emisionin TG1, ai është pyetur se kush është futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave.

Në atë debat, argjentinasit japin dy futbollistë të mëdhenj që shumëkush i konsideron si më të mëdhenjtë, Lionel Messi dhe Diego Maradona, por Papa Françesku donte t’i shtonte një emër tjetër. Sigurisht, është legjenda braziliane Pele, i cili u largua nga kjo botë në fund të vitit të kaluar.

I pyetur për të zgjedhur mes Messit dhe Maradonës, Papa vendosi të shtojë një tjetër emër në listën e futbollistëve më të mëdhenj.

“Unë do të shtoja të tretin, Pele. Këta janë tre futbollistë që ndoqa dhe të gjithë janë të mrekullueshëm, secili me specialitetet e veta”.

“Messi është shumë i mirë për momentin. Maradona si njeri i dështuar, i varfër, ai rrëshqiti dhe njerëzit rreth tij nuk e ndihmuan. Jeta e tij përfundoi keq dhe u takuam vitin e parë që u bëra papë. Ai erdhi të më takonte”, tha Papa dhe më pas vazhdoi:

“Messi është shumë korrekt dhe një zotëri, por mes të treve, zotëria më i madh është Pele. Ai është një njeri me zemër shumë të madhe. Unë fola me të, u ulëm në aeroplan në Buenos Aires dhe ai është një burrë. të njerëzimit të madh”, përfundoi Papa.

Megjithatë në Argjentinë nuk është pritur mirë aspak deklarata e Papa Francescos, duke marrë parasysh rivalitetin e madh që kanë argjentinasit me brazilianët.

Shumë komente në rrjetet sociale kanë qenë kundër Papa Francescos, pasi për argjentinasit Messi dhe Maradona janë dy futbollistët më të mëdhenj që njeh historia e futbollit. /Telegrafi/