Ndeshjet e javës së 22-të të Kategorisë Superiore kanë sjellë pak ndryshime në renditje dhe për faktin se 3 nga 5 sfidat u mbyllën në barazi. Por ato ndryshime ishin të rëndësishme për dinamikën e kampionatit.

E para është distanca prej 6 pikësh që Tirana rivendosi përsëri me fitoren ndaj Laçit, duke u shkëputur nga ndjekësi më i afërt për të bërë një hap të sigurt drejt titullit kampion. Ndërsa pas krahëve të kësaj dysheje, të katër skuadrat e tjera barazuan sfidat përkatëse e kështu, ndaluan në ndjekjen që po i bëjnë ekipeve të kreut.

Ndryshimi i dytë i rëndësishëm i përket fundit të tabelës, ku Egnatia me fitoren e dytë radhazi, këtë herë duke mposhtur Kastriotin, është larguar nga zona e ftohtë e renditjes duke zhytur aty Dinamon. Një luftë për mbijetesë e cila për momentin duket se mund të rrezikojë edhe Teutën nëse kampionët në fuqi nuk arrijnë të sigurojë një seri fitoresh që t’i shkëputë nga grupi i ndjekësve.

JAVA 22 / REZULTATET

TË PREMTEN

Skënderbeu-Vllaznia 2-2

Dinamo-Partizani 0-0

TË SHTUNËN

Egnatia-Kastrioti 2-1

Kukësi-Teuta 1-1

Tirana-Laçi 4-1

RENDITJA

1. TIRANA 49

2. LAÇI 43

3. KUKESI 38

4. VLLAZNIA 35

5. PARTIZANI 30

6. TEUTA 25

7. EGNATIA 22

8. DINAMO 20

9. KASTRIOTI 18

10.SKENDERBEU 17