Nje tjeter futbollist me origjine nga Shkodra eshte ftuar nga ekipet kombetare te moshave te Irlandes. Behet fjale per Richard Ferizaj, te vellain e Justinit i cili se fundi eshte transferuar nga Shamrock Rovers tek Frosinone ne Itali.

Richard ka lindur ne Irlande, por prinderit e tij jane nga Shkodra. Ai prej disa vitesh eshte bere pjese e Akademise se Shamrock Rovers dhe aktualisht luan me ekipin U17 te tij ndonese eshte i datelindjes 2009.

Paraqitjet shume te mira me kete ekip, kane bere qe trajneri i kombetares U15 ta ftoje ne grumbullimin e rradhes te saj. Richard Ferizaj luan si sulmues, mban numrin 10 ne fanelle dhe konsiderohet nje element me shume te ardhme.

Nderkohe edhe i vellai- Justini eshte pjese e ekipeve kombetare te Irlandes prej vitesh dhe aktualisht luane me ekipin U19, nderkohe qe se fundi eshte transferuar ne Itali tek Frosinone. Duket se familja Ferizaj (Puka) jeton me futbollin, fale dy djemve te saj, njeri me i talentuar se tjetri.
Gjergj KOLA