Real Madridi është një nga klubet më të mëdha dhe më të suksesshme në historinë e futbollit, duke u kurorëzuar kampion i Evropës me 14 herë, që është një rekord.

Reali miratoi më parë një politikë ‘Galactico’ nën presidentin Florentino Perez, e cila përfshinte përpjekjen për të nënshkruar me lojtarët më të mirë në futbollin evropian, pa marrë parasysh çmimin, dhe pavarësisht nëse do t’i përshtateshin stilit të lojës së trajnerit aktual apo jo.

Në fund të viteve 1990 dhe në fillim të viteve 2000, kjo politikë transferimi pa lojtarë si Ronaldo, David Beckham dhe Zinedine Zidane të mbërrinin në Bernabeu, ndërsa Cristiano Ronaldo udhëhoqi revolucionin e dytë të Perez pasi ai u kthye për një periudhë të dytë si president.

Reali që atëherë ka fituar tri Liga të Kampionëve radhazi nën drejtimin e Zidanes – dhe një tjetër nën drejtimin e Carlo Ancelotti. Vitet e fundit, ata po kërkojnë gjithnjë e më shumë lojtarë nga Brazili si Vinicius Junior dhe Rodrygo. Megjithatë, ata thyen rekordin e klubit për Jude Bellingham në verën e vitit 2023.

Por, kur janë lojtarët më të paguar te Real Madridit për sezonin 2023/24? Toni Kroos është lojtari më i paguar i Real Madridit përpara kolegëve veteranë si, David Alaba dhe Luka Modric.

Jude Bellingham është lojtari i katërt më i paguar në Real Madrid pas transferimit të tij nga Borussia Dortmund në verën e vitit 2023, me të njëjtën pagë si Vinicius Junior, ndërsa më pas vjen Federico Valverde.

Thibaut Courtois nënshkroi një kontratë të re vitin e kaluar që e pa atë të merrte një rritje të pagës, duke e vendosur atë në mesin e fituesve më të mirë.

Eder Militao dhe Antonio Rudiger janë gjithashtu me kontrata të majme, siç janë Aurelien Tchouameni, Rodrygo dhe Eduardo Camavinga. Më pas vijnë Dani Carvajal, Dani Ceballos, Lucas Vazquez dhe Andriy Lunin. /Telegrafi/