Deri para pak kohesh, “streha” e futbollisteve shkodrane qe nuk gjeni vend tek Vllaznia, ishin Ada, Veleçiku, Beselidhja, Terbuni apo dhe Burreli, por se fundi, “trendy” ka kaluar tek Bylis.

Ne ndeshjen e para dy diteve te luajtur ne fushen sportive “Reshit Rusi” ne mes ekipeve te 21 vjeçareve te Vllaznise dhe Bylisit, ne formacionin e ketij te fundit kane qene plot 4 futbolliste shkodrane. Behet fjale per Eridon Qardakun, Marçelino Preken, Joald Ivzikun dhe Aleksander Trumçin.

Por nga ana tjeter, ne stolin e rezervave te ballshioteve kane qene edhe dy shkodrane te tjere, Roland Shkreli dhe Flori Leka. Qe do te thote se ne total pjese e kesaj skuadre jane plot 6 futbolliste shkodrane.

Po si ka lindur e gjithe kjo deshire e drejtuesve te Bylisit per te marre futbolliste shkodrane ne rradhet e tyre? Gjithçka duket se eshte e lidhur me nje emer: Menaxherin shkodran Luan Shpuza.

Ka qene miqesia e tij me presidentin Kapllanaj qe u ka dhene mundesine ketyre lojtareve qe nuk kane gjetur hapesirat duhura tek Vllaznia, te provohen tek Bylis dhe gjithçka ka shkuar ashtu si duhet.

I pari ka mberritur Qardaku dhe pasi ballshiotet mbeten te kenaqur me te, hodhen syte edhe tek mbrojtesi i talentuar Preka. Por nderkohe vetem prej nje sezoni e gjysem, menaxheri Shpuza ka arritur te çoje ne Ballsh edhe kater futbolliste te tjere shkodrane.Duke nisur nga Trumçi, Shkreli, Ivziku e se fundi edhe 18 vjeçarin Leka./SHKODRA-SPORT.COM/