Ish- gjimnasti i Vllaznise Artan Vukatana vazhdon te beje mire ne Itali, ne vendin ku jeton e punon prej 20 vitesh. Ai aktualisht eshte ne pozicionin e instruktor federal e Federates Italiane te gjimnastikes dhe gjyqtar i garave te kesaj Federate.

Por nderkohe ditet e fundit ai ishte ftuar per te dhene eksperiencen e tij per nje jave rresht ne palestren “Kodokan 1973” ne Cosenza. Drejtuesi i kesaj palestre Sandro Mangiarano kishte ngulmuar per ta patur prane keto dite ate qe ai e konsideron “mjeshtrin shqiptar” dhe gjate kesaj jave, Vukatana ka dhene keshilla shume te vlefshme per gjimanstiken artistike per sportistet e kesaj palestre.

Per mediat italiane, shkodrani i njohur eshte shprehur: ““Jam shumë i kënaqur për javën e kaluar këtu në Kalabri. Kodokan ka teknikë të nivelit më të lartë, veçanërisht në gjimnastikën ritmike të femrave e cila arrin nivele vërtet të jashtëzakonshme. Ndër të tjera, shoqëria kalabreze është pajisur me një mjeshtër si Barsukov, i cili nuk ka nevojë për prezantim.

Ajo ka sjellë shumë atletë të konkurrojnë në një nivel global. Ishte një zbulim vërtet i bukur. Ky klub do të mund të bëjë shumë mirë në skenën kombëtare dhe më gjerë”.

Trajneri Sandro Mangiarano dëshiron ta sjellë trajnerin shqiptar në Kalabri, për të përmirësuar edhe më shumë ecurinë e sportistëve të tij. Deshira eshte e madhe dhe mjeshtri Vukatana nuk është indiferent ndaj kërkesës së kompanisë për t’iu bashkuar familjes Kodokan. Për sa i përket angazhimit të sportistëve, Vukatana u shpreh i prirur për të vënë në dukje një aspekt shumë të rëndësishëm, deshiren e te rinjve dhe te rejave per t’u marre me sport.

Sipas tij, sportistët e gjimnastikës artistike për meshkuj te kesaj palestre tashmë mund të garojnë në Serinë A. Ata nuk kanë asgjë për t’u pasur zili atyre që tashmë garojnë për këtë kampionat. Jam i bindur se do të mbërrijnë së shpejti”- eshte shprehur ne prononcimin e tij per mediat italiane Artan Vukatana.