Futbollisti me tipare defensive te përfaqësuesja e Gjermanisë Niko Shloterbek ka dalë ditën e enjte në zonën e prononcimeve, teksa foli me bindje rreth prezencës së Rydiger karshi danezëve. Ndeshja do të luhet ditën e shtunë në stadiumin e Dortmundit, duke nisur prej orës 21:00.

PËRGATITJA – “Ne tashmë e dimë të gjithë planin e ndeshjes, në mbrojtje dhe në sulm. Ne dimë si të luajmë kundër danezëve. Ne diskutuam detaje dhe praktikuam standardet gjatë trajnimit”, tha Shloterbek.

PLANI KUNDËR DANIMARKËS – “Duhet të gjejmë hapësirat e duhura dhe më shumë zgjidhje sesa kundër Zvicrës. Ashtu si në pjesën e dytë. Dhe pastaj qëllimi është të shënosh gjithmonë një gol më shumë se kundërshtari”.

PREZENCA E RYDIGER – “Di të them se ai po përparon shumë mirë në seancat stërvitore dhe jam i bindur se ka për të qenë gati të shtunën. Ne kemi luajtur tashmë së bashku disa herë në ekipin kombëtar. Unë jam një adhurues i të dyja këmbëve në mbrojtjen qendrore”.

GJENDJA NË KOMBËTARE – “Nuk ndihem aq i tensionuar gjatë gjithë ditës sa kur luaj. Sigurisht që ju gjithmonë përpiqeni të jeni gati nëse ndodh diçka. Si qendërmbrojtës, nuk keni asnjë shans për t’u zëvendësuar nëse nuk ndodh diçka në atë pozicion. Kur ka rëndësi, duhet të jesh aty”.

AFTËSITË SI QENDËRMBROJTËS – “Gjermania është një vend me 80 milionë banorë, është e qartë se kemi shumë futbollistë të mirë dhe qendërmbrojtës. Për fat të mirë kam një këmbë të majtë që më jep siguri”.

PREZENCA E FYLKRUG – “Është kënaqësi të luash kundër tij në stërvitje. Ai është një sulmues shumë i mirë, ka punuar jashtëzakonisht shumë për veten e tij dhe ka bërë një tjetër hap të madh, pavarësisht moshës së vjetër të futbollistit. Nuk është e lehtë të luash kundër tij në stërvitje”, vijoi futbollisti i Borusias.

SULMUESIT DANEZË – “Jonas Uind njihet në Bundesliga, ai është një sulmues shumë i shkathët që mund të shënojë gola pa problem. Nuk kam luajtur shumë kundër Rasmus Hojlund, ai është shumë i shpejtë dhe mund ta përdorë mirë trupin e tij. Kristian Eriksen mund të bëjë gjithçka me kontaktin e parë. Do të mundohemi të përgatitemi në mënyrë që të neutralizojmë tentativat e tyre”.

RUTINA NË STËRVITJE – “Ne bëjmë shumë aktivitete. Është vërtet argëtuese, aty ishin edhe familjarët. Kishim një ditë pushimi dhe moti ishte shumë i mirë. Kjo është arsyeja pse ju gjithashtu mund të shtriheni pranë pishinës. Ju përgatiteni për stërvitje dhe lojëra, ne po ecim mjaft mirë”.

ATMOSFERA E VEÇANTË NË DORTMUND – “Suporti në shkallët e stadiumit të Dortmundit është gjithmonë i një tjetër niveli. Tashmë tifozët turq dhe shqiptarë kanë ngritur alarmin atje. Ky është stadiumi më elektrizues në Gjermani. Njerëzit do të na mbështesin vërtet, ne kemi krijuar pak eufori dhe duam ta vazhdojmë përpara”, përfundoi Shloterbek.