Numri i futbollistëve shqiptarë në Rumani ka mbetur i pandryshuar në krahasim me sezonin e kaluar. U larguan dy, të dy nga FC Botoshani, Enriko Papa në Rizespor (Turqi) dhe Realdo Fili në SHBA, pasi fituan “shortin” e vizave dhe dy të tjerë erdhën.

Bëhet fjalë për Erion Hoxhallarin (26 vjeç), i cili u ribashkua në UTA me bashkatdhetarin dhe ishkolegun e tij nga KF Tirana, Idriz Batha (30 vjeç), ndërsa për FC Voluntarin firmosi Naser Aliji (i cili ka luajtur edhe në Ligën 1, te Dinamoja, në sezonin 2018-2019). Në thelb, “utastët” Hoxhallari dhe Batha janë kapitenët e fundit të KF Tiranës. Me sa duket, futbollisti i mbërritur këtë verë në Arad nga Kombëtarja shqiptare është konsultuar me ish-kolegun e tij përpara se të firmoste kontratën.

“Jam informuar për të gjitha kushtet kur më kanë ofruar një kontratë nga Rumania. Kam miq nga të cilët kam marrë informacion, sigurisht edhe nga Idrizi, zhvillimet e të cilit janë ndjekur në Shqipëri. Ardhja në Rumani është një hap përpara për mua. Superliga është një kampionat më i fortë se liga e parë në Shqipëri dhe mendoj se do ta kap më lehtë Kombëtaren me lojërat e mia në UTA. Jam mësuar të jap gjithçka ndeshje pas ndeshjeje, që skuadra të arrijë objektivin e saj. Nëse UTA është aty ku synon të jetë në fund të sezonit, do të thotë se kam pasur edhe një sezon të mirë”, pohon Erion Hoxhallari.

Ndeshja e parë nisi me emocione para tifozëve të tij: “Atëherë isha mjeshtër i lojës”. Në dy javët e para të Superligës, mbrojtësi i ri i Ilie Poenaru luajti në qendër dhe në krahun e majtë dhe sigurisht njohu tifozët e UTA-s dhe atmosferën unike që ata krijojnë veçanërisht në ndeshjet në shtëpi, pasi ai ishte me Petrolul, kur skuadra fitoi 2- 0. “Mund të luaj në disa pozicione. Kam luajtur në të majtë ose në qendër. Aty ku më vendos trajneri, aty ku më duhet, atje luaj pa probleme. Atmosfera në UTA është e bukur, si në shtëpi në Shqipëri. Të dyja skuadrat kanë shumë tifozë, që i bëjnë presion kundërshtarit dhe mua më pëlqen të luaj me ta në prapavijë. Në të vërtetë, me Petrolulin e nisëm pak më vështirë. Ishte normale të kisha emocione në ndeshjen e parë në shtëpi. Doja të jepja maksimumin dhe isha pak nervoz në fillim, por e mora kontrollin e lojës”, thotë Hoxhallari, i cili po mësohet edhe me kundërshtarët e Superligës: “Nuk di shumë për kundërshtarët, sepse është sezoni im i parë në Rumani. Por ne i pamë në video, do të përpiqemi të shfrytëzojmë pikat e tyre më të dobëta”.

BATHA: NUK KA MË SKUADRA TË VOGLA
Idriz Batha ishte titullari i padiskutueshëm i UTA-s në aventurën e tij të parë larg kampionatit shqiptar, në moshën 29-vjeçare. “Më i vjetri ndër shqiptarët” shpreson të ketë një sezon më të suksesshëm, ndonëse e pranon se niveli është shumë më i lartë. “Ndeshja kundër Petrolulit ishte e vështirë. Për mendimin tim, këtë sezon nuk ka skuadra të vogla si sezoni i kaluar, kur mund të merrje 3 ose 6 pikë. Në thelb e dinim që para se të fillonte ndeshja që do të ndodhte. Tani ka shumë skuadra të mira me të njëjtin nivel. Më vjen mirë që fituam dhe atmosfera e krijuar nga tifozët tanë ishte fantastike. Padyshim që dua të bëj një sezon më të mirë dhe nga pikëpamja individuale. Të shënoj këtë herë, por më e rëndësishmja do të ishte që skuadra të përfundojë më lart në këtë kampionat”, tha Batha, i cili po ashtu tha se ka shumë respekt për Bautista Cascinin, kolegun e tij të ri në qendër të mesfushës dhe e konsideron atë një futbollist shumë të mirë.

Mesfushori qendror i bardhekuqve duket i dorëhequr për thirrjen e tij në Kombëtaren shqiptare. “E kam më të vështirë, po plakem, është radha e ‘Hoxhës’ të japë gjithçka për Shqipërinë. Unë nga ana tjetër shpresoj që në UTA të vijnë sa më shumë kapitenë nga kampionati shqiptar. Isha unë, tani është ‘Hoxha’, ka lojtarë cilësorë në Shqipëri që mund të ndihmojnë skuadrën tonë”, thotë Idriz Batha.

Në sezonin 2021-2022, Erion Hoxhallari luajti në 35 ndeshje (2857 minuta) për kampionët e Shqipërisë, KF Tiranën, duke shënuar një gol dhe duke dhënë tri asiste. Idriz Batha ishte në fushë në 34 ndeshje për UTA-n, duke shënuar gjithsej 2943 minuta në Ligue 1.