Kane mbetur edhe kater jave deri ne fund te kampionatit te “Abissnet Superiore” dhe Vllaznia per momentin e sheh veten jashte Europes, pas deshtimit edhe ne Kupen e Shqiperise. Ne keto rrethana, asaj i duhet te beje me te miren ne ndeshjet e mbetura per te “shpetuar” sezonin.

Por me gjendjen qe po kalon, kjo duket paksa e veshtire sepse gara me Laçin apo dhe Teuten duket e forte. Per fat te mire, me te dyja keto skuadra Vllaznia ndeshjet direkte do t’i luaje ne stadiumin “Loro Boriçi”. Kjo do te thote se gjerat jane ne doren e vete shkodraneve.

Po a besojne tifozet shkodrane tek kualifikimi i Vllaznise ne Europe? Pikerisht per te marre nje mendim te tyre, gazeta “Shkodra Sport” ka organizuar nje sondazh duke shtruar kete pyetje.

Kane marre pjese ne kete sondazh 519 lexues. Shumica e tyre, plot 72 % e tyre jane te mendimit se Vllaznia nuk do te kualifikohet per ne Europe, ndersa vetem 28 % e tyre mendojne se ky objektiv do te arrihet ne fund te kampionatit.

Nje pesimizem qe shpjegon me se miri situaten e krijuar ne Shkoder pas eliminimit te Vllaznise ne gjysmefinalen e Kupes ndaj Egnatias. Megjithate nje fitore te merkuren per kampionat ndaj Teutes ne “Loro Boriçi” mund t’i ndryshoje gjerat./SHKODRA-SPORT.COM/