Barcelona po ndërmerr hapa të fortë në kërkimin e saj për të forcuar skuadrën për sezonin e ardhshëm dhe një nga emrat më të spikatur në axhendën e presidentit Joan Laporta është sulmuesi i talentuar norvegjez Erling Haaland.

Edhe pse ende nuk ka një marrëveshje përfundimtare, mësohet se klubi katalanas është në negociata për nënshkrimin e golashënuesit të ri.Lajmi që ka tronditur botën e futbollit në orët e fundit është se klauzola e Haaland me Manchester Cityn për klubet jashtë Ligës Premier është rreth 100 milionë euro, shifër që Joan Laporta e konsideron të mundshme në muajt e fundit.

Presidenti katalanas ka punuar pa u lodhur në kërkim të sponsorizimeve të reja dhe marrëveshjeve tregtare me kompanitë arabe për të rritur të ardhurat e Camp Nou. Më tej, largimi i disa lojtarëve kryesorë si Sergio Busquets apo Jordi Alba ka liruar një masë të madhe pagash, kjo ka sjellë burime shtesë financiare dhe sugjerohet edhe shitja e disa lojtarëve për të financuar këtë operacion. E gjithë kjo, e shtuar në kapacitetin drejtues të Laportës, e ka bërë mundësinë e nënshkrimit të Haaland një realitet më të besueshëm.

Megjithatë, Joan Laporta nuk i ka përqendruar përpjekjet e tij vetëm në aspektet financiare. Ai gjithashtu ka qenë në kontakt të drejtpërdrejtë me agjentët e Erling Haaland për të mësuar nga dora e parë për situatën e lojtarit dhe për të treguar interesimin e Barcelonës për të marrë shërbimet e tij. Këto takime tregojnë përkushtimin e presidentit cules për të sjellë yllin norvegjez në ekip.

Pavarësisht ecurisë në negociata, pengesa kryesore në këtë transferim vazhdon të jetë shifra prej 100 milionë eurosh që kërkon Manchester City. Megjithatë, me angazhimin dhe vendosmërinë e Joan Laportas, si dhe aftësinë për të tërhequr investime dhe sponsorizime, Barcelona është e pozicionuar mirë për të konkurruar për Erling Haaland në tregun e transferimeve. /Telegrafi/