Trajneri i Barcelonës, Xavi Hernandez, është shprehur i zhgënjyer që mediat e Real Madridit vazhdojnë të flasin për gjyqtarët.

Pasi presidenti i Barcelonës Joan Laporta u ankua për një ‘madridizëm sociologjik’ që ndikoi në media, arbitrim dhe në të gjithë sektorët e shoqërisë, Xavi mbështeti presidentin e tij, duke pretenduar se ‘është një realitet’, duke vënë në dukje se kur Barcelona ishte më e suksesshme ata u akuzuan.

Pasi Real Madridit iu mohua një penallti dhe iu anuluan dy gola të shtunën kundër Sevillas, Carlo Ancelotti ishte i frustruar qartë, duke thënë se nëse ai do t’i shpjegonte vërtet ndjenjat e tij ndaj gjyqtarëve, atëherë ai do të merrte një ndalim të gjatë. Ndërkohë lojtarët në fushë ishin të inatosur dhe Real Madrid TV publikoi një tjetër video goditëse për gjyqtarin Ricardo de Burgos Bengoetxea, megjithëse ai i ka pranuar Vinicius Junior se ka bërë një gabim gjatë ndeshjes.

Ajo dominoi mediat me bazë në Madrid ditët e fundit dhe gjatë konferencës së tij për shtyp para ndeshjes, Ancelotti deklaroi se nuk kishte ‘lirinë e shprehjes’ për të folur për gjyqtarët dhe vuri në dukje se ishte një ‘moment i veçantë’, ndërsa Xavi u pyet për videot e Real Madrid TV.

“Nuk kam ndryshuar mendje nga e diela deri sot. Nuk më pëlqen që ekipi i arbitrave ndikohet. Është një punë e vështirë. Ata bëjnë gabime, herë për ju dhe herë kundër jush. Por, ne duhet t’i ndihmojmë ata. Edhe pse ndonjëherë jemi emocionalë sepse jemi të tensionuar. Besoj shumë në ndershmërinë e tyre, duhet t’i lëmë të bëjnë punën e tyre. Nuk më pëlqen të ndikohen”, ka thënë trajneri i Barcelonës.

Ai u pyet nëse futbolli spanjoll po hynte në një ‘lojë perverse’, ku çdo vendim lidhet me rastin Negreira – Barcelona është nën hetim për ryshfet dhe korrupsion sportiv, por nuk janë gjetur fajtore për asgjë.

“Ancelotti ka të drejtë në këtë drejtim, nëse flet për gjyqtarët, do të marrësh një ndalim. Ai është aty. Por, për to flitet shumë dhe ndikohen. Nga atje, është e vërtetë që do të doja të mund të flisja me qetësi nëse kjo ishte e drejtë apo e gabuar, nëse ata bënin një gabim, ky është futbolli”, vazhdoi Xavi.

“Unë mendoj se në përgjithësi, ne duhet të jemi në gjendje të pranojmë gabimet. Mirëpo, është e vërtetë që nëse flasim shumë për arbitrat, nuk është mirë. Brenda dhomës së zhveshjes së Barcelonës, ne nuk jemi të shqetësuar për këtë. Ne gjithmonë besojmë se ata do të bëjnë më të mirën që munden”, vazhdoi më tej ai.

Pa dyshim që me El Clasicon në horizont, tensioni nuk ka gjasa të ulet në ditët në vijim. Kushdo që të jetë arbitri të shtunën, si tifozët e Real Madridit dhe i Barcelonës do t’u kushtojnë vëmendje zyrtarëve, me kaq shumë vëmendje ndaj tyre ditët e fundit. /Telegrafi/