Ylli i Gironas dhe Manchester Cityt, Yan Couto, ka shijuar një sezon drithërues në Kataluni, duke shënuar 10 asistime, më së shumti për skuadrën e Michel Sanchez. Një pjesë e madhe e kësaj ka qenë flakërimi i tij dhe teknika nga jashtë, por Brazili i ka kërkuar që ta mbajë atë në fushë.

Couto fitoi thirrjet e tij të para në skuadrën e Brazilit këtë sezon, dhe është përfshirë edhe në skuadrën e tyre për Copa America.Që kur mbërriti në kampin e Brazilit, ai ka shkurtuar flokët e tij rozë të ndezur. Ai zbuloi për gazetën Marca se nuk ishte krejtësisht një zgjedhje e tij.

“Ishte një kërkesë, në thelb. Më thanë se ngjyra rose është një lloj shakaje. Unë nuk e shoh kështu, por e respektoj. Më kërkuan dhe e bëra”, ka thënë fillimisht Couto.

“Ishte një gjë për Gironën, shumë njerëz i lyenin flokët, u bë modë. Këtu në kombëtare unë jam Yan me flokë të zeza. Asgjë nuk ndryshon, unë vazhdoj të jem i njëjti person”, përfundoi mbrojtësi.

Brazili ka një menaxher veteran si Dorival Junior në krye, por sigurisht që kohët e fundit nuk ka qenë në modë t’u diktojë lojtarët zgjedhjet e modës. Pa dyshim, Couto nuk ka statusin e një ylli për Selecaon, pasi nëse do të kishte disa dhjetëra paraqitje të tjera, ai mund të zbulojë se është në gjendje t’i stilojë flokët si të dojë pasi emrave si Neymar Junior nuk i ka munguar prerjet e rrezikshme të flokëve gjatë viteve. /Telegrafi/