Atleti i Vllaznisë Bajram Muça, më i miri i sallave të mbyllura

Atleti i ekipit të Vllaznisë Bajram Muça është shpallur sportisti më i mirë i kampionatit kombëtar të sallave të mbyllura, i zhvilluar dy ditë më parë në Tiranë. Ai ka zënë dy vende të para në garat e zhvilluara, pikërisht në garën e 60 metrave dhe atë të 60 metrave me pengesa duke bërë një paraqitje shumë të mirë dhe duke grumbulluar më shumë pikë se të gjithë sportistët e tjerë dhe prandaj është vlerësuar edhe si më i mirë i këtij kampionati. Përveç tij, kanë zënë vende të para në këtë kampionat edhe disa sportistë të tjerë të Vllaznisë. Kështu, Izmir Smajlaj është renditur i pari në garën trehapësh ndërkohë që në garën e kërcimit së gjati, ka fituar një tjetër atlet shkodran, Gledis Halluni.

Të enjten kampionati i sallave të mbyllura. Vllaznia pretendon

Ditën e enjte në Tiranë do të zhvillohet kampionati kombëtar i sallave të mbyllura në atletikë. Themi i sallave të mbyllura sepse në fakt kështu është emërtimi por që në Shqipëri zhvillohet në kushte skandaloze, në qiell të hapur. Natyrisht ky është një nga zhgënjimet e mëdha të njerëzve të këtij sporti me ata që kanë qenë në pushtet prej vitesh sepse nuk është bërë asgjë për të qenë në të njëjtin hap me botën sa i takon infrastrukturës sportive. Madje, mund të themi me bindje të plotë se jemi shumë larg edhe vendeve më të prapambetura në këtë drejtim.

Smajlaj: Këtë vit e thyej medoemos rekordin e kërcimit së gjati

Atleti i talentuar shkodran Izmir Smajlaj është i bindur se gjatë vitit 2014 do ta thyejë medoemos rekordin e garës së kërcimit së gjati. Ai ka kohë që stërvitet për këtë gjë dhe ndonëse në garat e vitit të...

Elvedin Meti: Gjatë 2014-s synoj thyerjen e rekordit të 200 metrave

Viti 2014 pritet të jetë sërish I mbarë për atletikën shkodrane. Pasi ka siguruar të gjithë titujt kampion vitin që lamë pas, do tentojë të njëjtën gjë edhe për këtë vit. Përgatitjet ndërkohë kanë nisur, për garën e parë...

Smajlaj, Muça, Tufi e Serhati, vlerësohen më të mirët e vitit

Federata Shqiptare e Atletikës ditën e djeshme ka zhvilluar një ceremoni për të mbyllur vitin 2013. Natyrisht që në këtë ceremoni nuk mund të mos vlerësoheshin trajnerët dhe sportistët më të mirë të vitit. Dhe ndër ato që janë vlerësuar, kuptohet që një vend të rëndësishëm kanë zënë edhe pjestarët e klubit Vllaznia. Kështu ndër tre sportistët e vlerësuar si më të mirët, nuk mund të mungonte padyshim kërcyesi i ekipit shkodran Izmir Smajlaj që ka qenë bashkë me Luiza Gegën dhe Adriatik Hoxhën si më të vlerësuarit.

Maratona Shkodër- Ulqin kthehet në një ritual të përvitshëm

Ka nisur vitin e kaluar me rastin e 100 Vjetorit të Pavarësisë por maratona Shkodër- Ulqin po kthehet mesa duket në një ritual të përvitshëm. Ditën e sotme është organizuar edicioni i dytë i saj. Nisja ka qenë para Bashkisë Shkodër, pikërisht në pedonalen e re, menjëherë pas ceremonisë zyrtare të ngritjes së flamurit siç ndodh zakonisht më 28 nëntor. Për të marrë pjesë në këtë maratonë kishin ardhur edhe disa maratonistë të vjetër nga Tirana si Sotir Qirjaqi, Kajo Myftaraga etj. Po ashtu kanë qenë pjesmarrës edhe shumë atletë të klubit Vllaznia si dhe studentë të Fakultetit të Edukimit Fizik të Universitetit "Luigj Gurakuqi" të Shkodrës.

Vllaznia në atletikë për meshkuj shpallet kampion e Shqipërisë

Ka ndodhur sërish edhe këtë vit. Ekipi i atletikës së Vllaznisë për meshkuj është shpallur përsëri kampion i vendit. Kampionati i zhvilluar për dy ditë me rradhë në Tiranë e që është mbyllur me kurorëzimin e ekipit shkodran si fitues pasditen e sotme. Atletët e drejtuar nga trajnerët Albert Marashi, Vildan Tufi, Isak Bala, Fatjon Serhati dhe Dorian Tafa kanë dominuar mbi kundërshtarët e tyre duke fituar me shumë pikë diferencë ndaj Tiranës që u rendit e dyta. Vllaznia në fund të kampionatit, ka arritur të grumbullojë 213 pikë ndërsa Tirana e vendit të dytë vetëm 160. Kjo tregon më së miri për epërsinë e atletëve shkodranë. Ajo në fakt ka nisur që në ditën e parë, në garat e djeshme. Kanë qenë tre vende të para për atletët e Vllaznisë.

Vllaznia kampione e Shqipërisë edhe në garat e 20 vjeçarëve

 Vllaznia është shpallur kampione e Shqipërisë në atletikë për 20 vjeçarët. Kampionati kombëtar I kësaj grupmoshe është zhvilluar pasditen e së mërkurës në pistën e stadiumit kombëtar “Qemal Stafa” të kryeqytetit dhe është dominuar nga atletët shkodranë. Kanë marrë pjesë në të sportistët më të mirë të të gjithë ekipeve të vendit por natyrisht që performancën më të mirë ndër to e kanë bërë ata të Vllaznisë. Ka spikatur mbi të gjithë atleti Lulëzim Çengeli I cili ka dalë kampion në dy gara, atë të 200 dhe 400 metrave. Ky atlet, është shpallur njëkohësisht edhe sportisti më I mirë I kampionatit duke merituar një kupë të posaçme.

Vllaznia, kërkon titullin kampion të 20 vjeçarëve ditën e nesërme

Pas suksesit në Kupën e Shqipërisë pak ditë më parë kur zuri vendin e parë duke merituar këtë trofe, si dhe pas suksesit tjetër në ditën e kërcimeve, ekipi I Vllaznisë do të kërkojë një tjetër trofe për sezonin. Bëhet fjalë për titullin kampion me 20 vjeçarët. Garat e këtij kampionati do të zhvillohen nesër në Tiranë dhe objektivi I atletëve shkodranë sigurisht që do jetë fitimi sërish I titullit kampion. Vllaznia është kampionia në fuqi e këtij trofeu sepse në vitin 2012 I ka sfiduar të gjithë ekipet  e tjera dhe këtë gjë do të kërkojë ta bëjë edhe këtë vit.

Izmir Smajlaj fitues i dyfishtë në kupën “Hysni Bebeziqi”

Atleti shkodran Izmir Smajlaj ka fituar të dy disiplinat e kërcimeve, atë së gjati dhe trehapësh, të zhvilluara pasditen e sotme në kuadrin e kupës "Hysni Bebeziqi" të organizuar nga klubi shumësportësh Vllaznia në bashkëpunim me Federatën Shqiptare të...

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR