Hysen Zmijani: Prisja më shumë nga Vata por është i vetëm

Njëra prej figurave më të njohura të Vllaznisë, pikërisht Hysen Zmijani e ndjek me shumë vëmendjen ecurinë e skuadrës shkodrane në sezonin e fundit. Ai kuptohet që si shumë të tjerë është i shqetësuar për ecurinë e saj. Mbrojtësi i njohur i Vllaznisë dhe i ekipit kombëtar flet edhe për trajnerin Vata me të cilin ka luajtur bashkë futboll dhe thotë se prej tij priste pak më shumë megjithatë nga ana tjetër e justifikon sepse sipas tij, këtë brum ka në dispozicion.

Sipas “Wikipedia”-s, Valter Fushaj është ende president i Vllaznisë!!!

Në shumë raste, i referohemi kësaj faqeje shumë të njohur sot në botën e internetit për të marrë informacione. Bëhet fjalë për Wikipedian, faqen enciklopedike më të madhe sot në botë. Nëse kërkon sot në të me emrin Vllaznia, ajo çfarë të shfaqet para syve të habit disi. Thuasje të gjitha të dhënat që kanë të bëjnë me këtë skuadër të futbollit, janë të sakta. Duke filluar nga data e themelimit, stadiumi ku luan, ngjyra tgradicionale, trofetë e fituara, trajneri aktual që e drejton dhe shumë gjëra të tjera. Por ai që të bën përshtypje është emri i presidentit të klubit. Emri i tij është ai i Valter Fushajt. Ky i fundit ka 6 muaj që ka dhënë dorëheqjen nga ky post por mesa duket, për Wikipedian ky ndryshim ende nuk është marrë vesh. Në vend të tij duhej të ishte emri i Lorenc Lukës, kryebashkiakut të Shkodrës.

Kuqeblutë analizojnë humbjen me Laçin. “Gjenden” fajtorët

Skuadra shkodrane dhe stafi I saj dy ditë më parë kanë analizuar edhe ndeshjen e fundit, atë të humbur me Laçin në transfertën e Krujës. Trajneri Vata natyrisht që ka patur shumë kritika për lojën e skuadrës dhe sidomos për pjestartë të veçantë të saj. Sipas njerëzve pranë tij, të gjitha këto probleme u janë bërë të ditura vetë lojtarëve në këtë analizë të zhvilluar. “Disa prej futbollistëve duket se e kishin marrë të lehtë ndeshjen. Kanë hyrë në fushë ndaj Laçit pa atë mobilizmin e duhur dhe kjo u reflektua në fushë. Ka qenë e papranueshme paraqitja e skuadrës në atë mënyrë. Krysisht përgjegjësia më e madhe ka rënë mbi lojtarët e mesit të fushës dhe ndonjë element në repartin e mbrojtjes”-ka thënë një burim pranë trajnerit Vata.

Absurde që Vllaznia të luajë me 5 të huaj

Opinion nga Besnik Dizdari   Më duket e papranueshme, që një ndër skuadrat më të shquara shqiptare, Vllaznia e Shkodrës, në ndeshjen e së premtes me KF Laçin aktivizoi 5 lojtarë të huaj. Dhe 1-0 për Laçin. E kush?...

Kohë ditëlindjes tek Vllaznia. Rudi Vata mbush 43 vjeç

Trajneri I Vllaznisë Rudi Vata dje ka festuar ditëlindjen. Ai ka mbushur 43 vjeç dhe kuptohet që ka festuar bashkë me stafin e tij dhe futbollistët në Ulqin , aty ku janë të grumbulluar. Ky përvjetor I lindjes së tij vjen në një moment  kur ai ndodhet larg familjes së tij të cilën e ka në Skoci. Por ai ka zgjedhur të punojë me Vllazninë, skuadrën e qytetit të tij duke sakrifikuar jo pak për familjen. Megjithatë një ditëlindje e festuar si ajo e mbrëmshmja në Ulqin, sërish ka emocionet e veta. Me këtë rast edhe gazeta online www.shkodrasport.com, i uron Vatës edhe 100 vite të tjera të lumtura.

Edi Martini del përkrah Rudi Vatës. Më vjen keq vetëm për të

Vetë trajneri aktual i Vllaznisë Rudi Vata ndoshta e ka parë si një kundërshtar. Ndoshta edhe si sfidant për t'i marrë postin e trajnerit tek Vllaznia. Megjithatë Edi Martini duket se nuk e ka ndër mend këtë gjë për momentin. Nuk e ka patur ambicje dhe nuk do ta ketë edhe për një kohë tjetër. Por ndonjë intervistë e tij gati 3 javë më parë kur skuadra shkodrane ishte në Ulqin duke u stërvitur, u keqkuptua nga trajneri që drejton për momentin atë.

Nikoll Gjergji: Teoria e Rudi Vatës është larg praktikës

Ai nuk ka asgjë me trajnerin aktual të Vllaznisë. E admiron si futbollist por sigurisht që pret shumë edhe si trajner. Nikoll Gjergji, ish-futbollisti i Vllaznisë së viteve '60, pranon të flasë për skuadrën aktuale shkodrane dhe për mënyrën si po e drejton Rudi Vata atë."Personalisht kam patur dhe kam simpati për Rudi Vatën. Një karrierë e shkëlqyer si sportist dhe prandaj kam patur besim se do të bëj gjëra të mira edhe si trajner. Por ajo çfarë konstatoj unë është se Vata në teori i ka të qarta shumë mirë ato çfarë ka ndër mend të bëjë por në praktikë nuk po ia del dot. Ndoshta nuk është faji i tij sepse këtë brum lojtarësh ka në skuadër megjithatë në Shkodër tifozët dhe gjithë njerëzit janë shumë kërkues. Prandaj mendoj se Rudi ndoshta duhet të jetë më elastik në idetë e tij. Ai nuk duhet të kërkojë t'i fusë këto ide perëndimore menjëherë tek Vllaznia  por gradualisht. Futja e ideve të tilla përnjëherë krijon të pakënaqur, nuk ke lojtarët e duhur në dispozicion etj dhe mbase gradualisht duhen bërë këto gjëra. Ajo çfarë konstatojmë ne është se Vllaznia nuk prodhon lojë.

Vllaznia “harron” problemet. Mendon vetëm për Skënderbeun

Në Shkodër kanë filluar të mendojnë tashmë për ndeshjen e së mërkurës me Skënderbeun. Ajo konsiderohet më e rëndësishmja për ekipin e Vllaznisë ndoshta në ecurinë e mëtejshme të saj në këtë sezon. Në rast fitoreje ndaj korçarëve,  shpresat e kuqebluve për të kaluar në gjysmëfinale të kupës janë ende në lojë. Në rast të ndonjë rezultati tjetër, gjërat bëhen më të vështira. Për këtë arsye, drejtuesit e klubit kanë vendosur që skuadra të përgatitet në heshtje. Për këtë qëllim e kanë dërguar atë në Ulqin në mënyrë që të qëndrojë e qetë gjatë këtyre tre ditëve të përgatitjes për këtë ndeshje.

Vllaznia në Ulqin deri të mërkurën para ndeshjes

Skuadra shkodrane ka udhëtuar mesditën e sotme drejt Ulqinit ku është vendosur sërish në ambjentet e hotel “Dajti” ku qëndroi edhe gjatë fazës përgatitore. Edhe stërvitjet do t’I kryejë në të njëjtën fushë. Me shumë mundësi kuqeblutë do qëndrojnë në qytetin bregdetar të shtetit fqinj deri paradreken e ditës së mërkurë kur do luhet ndeshja ndaj Skënderbeut për kupë. Të paktën kështu është menduar ndonëse ekziston mundësia që të kthehet edhe një natë më përpara. Për këtë arsye, drejtuesit e klubit kanë vendosur që skuadra të përgatitet në heshtje.

“Dimër” I ftohtë për Rudi Vatën dhe Vllazninë

Dëborë ka kudo nëpër Shkodër. Temperaturat janë të ulëta.  I ftohti ka zbritur këmbëkryq tek gjithë shkodranët. Por më shumë se kudo tjetër, duket tek trajneri I Vllaznisë Rudi Vata. Për të, po mban “dimër” I ftohtë. Pavarësisht entuziasmit të punës së tij, pavarësisht moshës së re, vështirësitë për të janë të mëdha. Më së shumti nga “I ftohti” I situatës që ai po kalon në krye të skuadrës. Me shumë mundësi e ka menduar ndryshe në fund të tetorit kur vendosi t’I hyjë kësaj aventure. Sot pas 3 muajsh e gjysëm punë në krye të Vllaznisë, nuk është se gëzon ndonjë reputacion të madh tek tifozët e kësaj skuadre. Madje, në faqe të ndryshme internet apo edhe në lokale e kafene të Shkodrës, pyetja që shtrohet tashmë është ajo: “A dha dorëheqjen Vata”? Dikush tjetër mendon se ai mund të shkarkohet nëse Vllaznia nuk fiton në takimin e rradhës me Skënderbeun për kupë.

FUTBOLLI I FEMRAVE

Vllaznia e femrave fiton me goleadë ndaj AAS dhe kryeson e...

Vllaznia e femrave merr nje tjeter fitore ne kampionat dhe kryeson e vetme serish renditjen e kampionatit edhe pas javes se nente te tij....

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR