Vllaznia në merkato për tre futbollistë cilësorë. Të tjerët janë shkodranë

Sezonin e fundit tek Vllaznia firmosën dhe luajtën plot 9 futbollistë "jabanxhinj" dhe në fakt, nisur nga paraqitjet e tyre, vetëm pak kanë lënë gjurmë. Të tjerët kanë dalë "skarco" dhe stafi teknik por edhe drejtuesit e klubit kanë marrë jo pak kosto nga tifozët për këtë gjë. Sivjet duket se gjërat do të bëhen më ndryshe. Pikësynimi i njerëzve që do të merren me merkaton e kësaj skuadre, kanë ndër mend të shohin mundësinë që të bëjnë vetëm pak blerje cilësore të lojtarëve "jabanxhinj" pasi pjesa tjetër do të mbushet me futbollistë shkodranë.

Arlind Kalaja dëshiron të mbetet sërish tek Vllaznia

Pavarësisht dëshirës për të tentuar vazhdimin e karrierës diku jashtë vendit, mesfushori Arlind Kalaja mesa duket do të vazhdojë të luajë edhe sezonin e ardhshëm me Vllazninë. 22 vjeçarit më 31 maj i ka përfunduar kontrata aktuale që ka patur me klubin e qytetit të tij dhe menaxherë të ndryshëm filluan ta ngacmojnë me oferta të ndryshme. Por vetë lojtari nga sa bëhet e ditur, ka ndër mend të luajë edhe një sezon tjetër në "Loro Boriçi".

Objektivat e Vllaznisë për sezonin e ri? Vendosen pas merkatos

Nëse në sezonin që sapo u mbyll Vllaznia ishte shumë pranë Kupave të Europës por edhe rënies nga Superliga, pyetja që shtrojnë të gjithë tifozët e kësaj skuadre është se çfarë objektivash do të ketë ajo për sezonin e ri dhe a do të qëndrojnë deri në fund "me zemër në dorë" për të rënë apo jo nga kategoria. Për momentin duket se askush nuk është në gjendje të kthejë përgjigje për këtë pyetje që tifozët bëjnë.

Hakaj gjithnjë e më larg Partizanit. Rikthim tek Vllaznia?!

Mbrojtësi i majtë 20 vjeçar shkodran Esin Hakaj ka kaluar një sezon më parë tek Partizani por nuk ka qenë shumë me fat. Disa dëmtime por edhe konkurrenca e madhe që ka patur me futbollistë si Kalari apo ndonjë tjetër, ka bërë që ai të mos luajë shumë. Por gjërat duket se nuk do të jenë kaq mirë edhe në sezonin e ri.

Edon Hasani konfirmon bisedimet me drejtuesit e Vllaznisë

Deri më tani kanë qenë thjesht në kuadrin e thashethemeve por së fundi janë konfirmuar edhe nga ana e vetë lojtarit. Mesfushori shkodran Edon Hasani ka konfirmuar se është ulur të bisedojë me drejtuesit e Vllaznisë për sa i takon mundësisë së firmosjes të një kontrate me ta për sezonin e ardhshëm. Edon Hasani ka marrë edhe në ofertë tjetër zyrtare, teksa pas takimit me Armando Cungun, trajnerin e Vllaznisë, ai është takuar edhe me administratorin Astrit Gjyrezi.

Shkodrani Hysaj sot si kapiten për të tentuar fitoren në Izrael

Mbrëmjen e sotme kombëtarja shqiptare do të përballet në Izrael me kombëtaren vendase në ndeshjen e rradhës eliminatore për Kupën e Botës. Trajneri De Biazi ka probleme me mungesat e disa titullarëve por ai ka premtuar se do të tentojë fitoren "për të marrë hak" për humbjen 0-3 në Elbasan ndaj kësaj skuadre. Në formacionin që pritet të hedhë në fushë ai, Elseid Hysaj është i vetmi shkodran i pranishëm në të.

Tifozët e Vllaznisë pro qendrimit të Cungut në pankinë

Në Shkodër ditët e fundit, opinioni sportiv ka qenë i ndarë për një qëndrim sërish të Armando Cungut në pankinën e Vllaznisë edhe për sezonin e ri apo jo. Natyrisht që ka patur edhe zëra kundër, madje edhe nga njerëz të futbollit. Të tjerë mendojnë që nuk është faji i Cungut por i menaxhimit të klubit nga ana e Bashkisë.

Rubin Hebaj gati të lërë Vllazninë. Në “orbitën” e një klubi të huaj

Pas Arlind Kalajës, një tjetër futbollist ka mundësi të largohet nga Vllaznia. Bëhet fjalë për sulmuesin Rubin Hebaj. Ai ka disa kohë që është vënë në vëzhgim nga disa menaxherë dhe drejtues të klubeve të huaja që duan ta bëjnë pronë të tyren. Sulmuesi që muajin e ardhshëm mbush 19 vjeç, ka aktualisht kontratë me klubin shkodran por në këtë kontratë ka edhe opsione të cilat ia mundësojnë një largim të tillë.

Jera: Nuk e kuptoj pse De Biazi nuk i jep shiritin e kapitenit Hysaj?

Duhej të ishte ai kapiteni i ekipit tonë kombëtar në ndeshjen ndaj Izraelit por në fakt shiritin e ka mbajtur Mavraj. Kjo ka bërë që ish- futbollisti i kombëtares shqiptare Fatbardh Jera të reagojë në studion e TVSH-së ku ka qenë i ftuar në rolin e analistit të kësaj ndeshje. "Nuk e kuptoj pse trajneri nuk ka vendosur t'ia japë përfundimisht shiritin këtij futbollisti i cili është vërtetë lideri i ekipit.

Vllaznia e sezonit të ri duhet formatuar nga e para

Largimet e disa prej lojtarëve "jabanxhinj" që luajtën sezonin e kaluar me Vllazninë, natyrisht që ka lënë një gropë jo të vogël tek Vllaznia. Për më tepër që edhe ndonjë nga futbollistët shkodranë ka ndër mend të vazhdojë karrierën jashtë vendit. Kjo do të thotë se numri i lojtarëve në dispozicion të trajnerit Cungu është reduktuar edhe më tepër. Nga ana tjetër, gjatë sezonit të fundit edhe ndonjë nga futbollistët e tjerë shkodranë nuk ka bindur aq sa duhet me paraqitjet e tij dhe prandaj kontratat me to mund të mos rinovohen.

FUTBOLLI I FEMRAVE

E VEÇANTË/ Vllaznia e femrave me ‘një formacion’ në kombëtare

Qe prej se merkures ne Barbullush eshte grumbulluar kombetarja e femrave ne zborin e rradhes, ne pergatitje per ndeshjet e rradhes eliminatore. Trajneri Armir Grima...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR